Osmnáct tisíc lidí kráčelo proti rakovině prsu

Praha - Přes osmnáct tisíc lidí se vydalo ze Staroměstského náměstí centrem Prahy, aby podpořilo boj s rakovinou prsu. Průvodu dominovala fialová barva triček, která byla vstupenkou na cestu. Nad průvodem vlály růžové balonky, mnoho lidí přišlo v letním počasí i s dětmi.

Fialová trička si koupili i další lidé, celkem se jich po 399 korunách prodalo 36 tisíc, oznámil pořadatel Milan Čech. Do průvodu se letos podle něj zapojilo 18 500 lidí, což je rekordní počet. Zakoupením trička lze přispět na boj proti nemoci, která během života postihne každou osmou Češku.

  • „Po odečtení nákladů jde celý výtěžek právě na preventivní programy, zejména na projekt Ženy ženám, ve kterém jsme vyšetřili už 108 tisíc žen,“ uvedla organizátorka akce Alena Pytlíčková.

Na projekty boje proti rakovině prsu se při předchozích pochodech nasbíralo celkem 76 milionů korun. Letos se pochod konal už potřinácté, z původně plánovaného červnového termínu byl přeložen na dnešek kvůli povodním.

Z náměstí se šlo po trase Železná, Havířská, Na Příkopě, 28. října, Národní a poté po nábřeží a náplavce až do Žlutých lázní. Průvod doprovodila bubenická kapela Campana Batucada.

Video Reportáž Ellen Brendlové
video

Reportáž Ellen Brendlové

I v letošním roce akci podporuje řada ambasadorek boje proti rakovině prsu. V čele průvodu tak šly například Jiřina Bohdalová, Simona Stašová, autorka letošní podoby triček Taťána Kovaříková či zpěvačka Tonya Graves. Kromě fialových trik pro ženy vznikla i mužská varianta, v průvodu tak byli i muži v šedých polo tričkách s růžovými proužky.

  • Cílem charitativní akce je upozornit na rizika choroby, podpořit prevenci a přimět ženy jít na vyšetření. Každoročně lékaři v Česku odhalí nádor prsu asi 6 000 ženám a 1 600 pacientek umírá.

Česko má od roku 2002 program na odhalování rakoviny prsu. Ženám nad 45 let hradí každé dva roky preventivní mamografickou prohlídku zdravotní pojišťovny. Díky programu se tři čtvrtiny případů zjistí v počátečních stadiích a dají se dobře léčit.