Sleduje vás někdo? Prověření vyjde draho

Praha - Řada soukromých detektivů nabízí nově i vymáhání dluhů. Podle Exekutorské komory tím ale překračují své pravomoci. Prověřovalo je proto i ministerstvo spravedlnosti. Kompetence detektivních a bezpečnostních agentur nevymezuje žádný zákon. Přitom zaměstnávají víc lidí, než policie. V Česku jich funguje přes 7 tisíc. 

Lidí, kteří neváhají zaplatit, aby si ověřili, jestli je někdo odposlouchává, je stále dost. Jen loni měly české detektivní a bezpečnostní kanceláře obrat 18,5 miliardy korun. „Když si tam přiložíte obyčejný hrneček, tak velice pohodlně odposlechnete hovor i tři patra pod vámi,“ vysvětluje detektiv Jiří Kameník a dává ucho k radiátoru. 

Kdo chce mít jistotu, že v jeho kanceláři nebo bytě není štěnice, zaplatí mezi 20 a 40 tisíci korunami. Půldenní vyšetřování přijde na čtyři tisíce a hodinový výslech stojí tisícovku. Jedna hodina sledování vybrané osoby pak vychází na 1 500 až 3 000 korun. Na jednoho sledovaného je totiž třeba nasadit i čtyři lidi a několik aut. 

Nevěra v hledáčku

Soukromé detektivy přitom velkou měrou živí lidská nevěra. Klient chce prověřit, zda ho partner, ať už životní nebo obchodní, podvádí. A potřebuje důkaz pro soud.

Pravomoce detektivů jsou ovšem omezené zákonem. Nemají například přístup do uzavřených evidencí. Řada detektivních kanceláří přesto nabízí na svých webech třeba vymáhání dluhů, podle Exekutorské komory nelegálně. „Rozhodně nemůže třeba obstavovat bankovní účet, přikázat zaměstnavateli, aby srážel dlužníkovi ze mzdy, nebo vstoupit na pozemek dlužníka,“ vysvětluje mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová. 

Dlužníkovi smí detektiv maximálně poslat výzvu k uhrazení pohledávky. Exekutorská komora nyní proto chce, aby praktiky detektivních kanceláří prověřilo ministerstvo spravedlnosti.