Počty pěstounských rodin rostou

Praha – Od chvíle, kdy před osmi měsíci státní instituce začaly cíleně vyhledávat pěstouny a podporovat přechod dětí z ústavní péče, přibylo tisíc nových pěstounských domácností, díky kterým 600 kojenců a batolat neskončilo v ústavech. A zájem o profesionální rodičovství neklesá. Česká republika se dlouhodobě řadí k zemím s největším počtem dětí umístěných do různých typů ústavů.

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: Jan Haas

„Podle aktuálních informací, které mám k dispozici, je v kontextu pěstounské péče více zájemců, kteří se obrací na obecní úřady,“ řekla České televizi mluvčí Ministerstva práce a sociální věcí Štěpánka Filipová. Třeba jen v Moravskoslezském kraji se od začátku roku přihlásil obdobný počet nových pěstounů jako za celý loňský rok.

Dopady reformy se promítají i do každodenní praxe kojeneckých ústavů. V opavském Dětském centru Čtyřlístek museli kvůli nadbytku umístit jedno z dětí na přistýlku. „Letos máme u malých miminek tři volné postýlky,“ bilancuje ředitel Petr Fabián.

Video Rostoucí zájem o pěstounskou péči v Událostech
video

Rostoucí zájem o pěstounskou péči v Událostech

Za nárůstem zájmu o pěstounskou péči může stát i motivace finanční, odměna za péči o jedno dítě činí 8 tisíc korun hrubého, což představuje hned dvojnásobek dřívější částky. Za každé další dítě pak jsou čtyři tisíce. V případě, že rodina pečuje o dítě s postižením měsíčně, dostane 20 tisíc korun. Podle mluvčí ministerstva ale lidé pouze s případnou finanční motivací nemohou výběrovým sítem proklouznout.

Počet dětí

k 31. 12. 2012

k 31. 12. 2011

v pěstounské péči

7 651

7 463

v pěstounské péči na přechodnou dobu

29

3

v péči poručníka

2 854

2 740

v péči jiné fyzické osoby než rodiče (§ 45 zákona o rodině)

4 993

4 773

zdroj: mpsv.cz