Soud o vydání Dahlgrena začne ve čtvrtek, státní zástupce je pro

Washington - Americká prokuratura souhlasí s tím, aby byl Kevin Dahlgren, podezřelý ze čtyřnásobné vraždy v Brně, vydán do České republiky. Podle informací České televize nemá státní zástupce námitek proti žádosti, která dorazila od tuzemských policistů. O tom, jestli nakonec Dahlgren stane před českou justicí, začne americký soud rozhodovat ve čtvrtek.

„Češi předložili přesvědčivé důkazy, že Dahlgren čtyři členy rodiny zavraždil zvlášť brutálním způsobem,“ cituje zpravodaj ČT ve Washingtonu Martin Řezníček stanovisko prokuratury. Pokud by státní zástupce s vydáním nesouhlasil, byly by šance dostat Dahlgrena do Česka omezené. 

Zda verdikt padne hned ve čtvrtek, není jasné. Líčení bude řídit soudce Ivan Denis. Konečné slovo bude mít americký ministr zahraničí John Kerry, tento krok je ale jen formální. 

Žádost o vydání Dahlgrena do Česka předalo ministerstvo spravedlnosti ČR americkým úřadům v polovině července. Dvacetiletý Dahlgren je obviněný z vraždy čtyř příbuzných v Brně-Ivanovicích, kde údajně usmrtil svou sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny. Motiv činu není známý. Dahlgren si následně vzal taxi z Brna na letiště do Vídně a odletěl domů do USA. Během letu na něj byl v České republice vydán zatykač. Na jeho základě ho pak 23. května americká FBI zadržela po příletu na letiště ve Washingtonu.

Spojené státy své občany vydávají ke stíhání do zahraničí jen ojediněle. Pokud by Dahlgren byl vydán, hrozí mu v Česku výjimečný trest, tedy až doživotní pobyt za mřížemi.