Stát šetří na zdravotně postižených, sebral jim tisíce na péči

Praha - Dva roky stará sociální reforma snížila nebo zcela zrušila příspěvek na péči desetitisícům lidí. Stát tak sice ušetřil miliardu a dvě stě tisíc korun, řada zdravotně postižených se ale bez pomoci druhých neobejde a peníze jim chybí. Ministr práce a sociálních věcí v demisi František Koníček teď slibuje, že závažné případy rychle přezkoumá.

Reforma se dotkla například školáka Matouše Chomistky. Přestože je vážně nemocný, nedostává od června ani korunu. Do března letošního roku přitom rodina dostávala příspěvek na péči ve výši devět tisíc korun. Mezi březnem a červnem se snížil na šest tisíc a od června na nulu. V rodinném rozpočtu teď chybí pět tisíc korun na každodenní dojíždění do speciální školy a další tisíce na léky a fyzioterapii.

O přezkoumání svého případu ministerstvo požádala i oběť metanolové aféry - Vladimír Lipina. Je nevidomý, přesto ho ministerstvo posoudilo jako soběstačného. Na Národní radu osob se zdravotním postižením (NROZP) se jen za poslední rok obrátily stovky lidí s podobnými problémy. „Velmi se bojí odvolávat. Pracovníci Úřadu práce jim často dokonce sami říkají: 'Neodvolávejte se, dopadnete ještě hůř,'“ poznamenal předseda NROZP Václav Krása.

Ročně v Česku dostává příspěvky na péči tři sta tisíc lidí. Částka se pohybuje od 800 do 12 tisíc korun měsíčně. „Vnímáme, že mnoha zdravotně postižených lidí se sociální reforma negativně dotkla,“ přiznává mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová. Ministr v demisi Koníček proto vydal pokyn, aby komise vycházela vstříc potřebám nemocným a pracovala bez prodlení.

Video Zdravotně postiženým chybí peníze na péči
video

Zdravotně postiženým chybí peníze na péči