Holcát se sešel se zubaři, konkrétní řešení nenabídl

Praha – Kritická je podle zubních lékařů situace v jejich oboru. Shodli se na tom na dnešním jednání valné hromady České stomatologické komory, na které se jich sešly zhruba čtyři stovky. Společně řeší navýšení rozpočtu a ceny zákroků pro příští rok. Jednání se zúčastnil i ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát, který jim slíbil, že se problematikou bude zabývat.

Zubaři chtějí, aby ministr přidal na zubní péči v úhradové vyhlášce pro příští rok. Argumentují tím, že rostoucí DPH jim zdražila materiál a letošní vyhláška tento nárůst nepokryla. V dohodovacím řízení se nedohodli se zdravotními pojišťovnami na cenách na rok 2014, rozhodovat musí ministerstvo, které vyhlášku vydává. Podle prezidenta komory Pavla Chrze by měly ve vyhlášce stoupnout ceny výplní, pojišťovny by měly platit víc.

Holcát dnes za přítomnosti zástupců několika pojišťoven uvedl, že se situací bude společně s komorou zabývat, konkrétnější přísliby však v pražském Národním domě na Vinohradech nezazněly. Chrz je ovšem ani nečekal. „Samozřejmě se nedalo očekávat, že pan ministr řekne, že to okamžitě bude tak, jak si my přejeme. To asi možné není, protože zdravotní pojištění opravdu je ve finanční krizi. Nicméně chtěli jsme, aby slyšel nejenom ode mě, ale i z úst ostatních zubních lékařů, že ta situace opravdu dobrá není a že se musí se stomatologií něco dělat,“ řekl.

Dlouhodobě zubaři prosazují, aby si dospělí platili výplně sami. Pojišťovny by je podle komory měly hradit dál jen dětem, těhotným a seniorům. Předchozímu ministru Leoši Hegerovi se požadavek zubařů nepodařilo prosadit. Holcát takové řešení odmítá, navíc podle něj pro změnu stejně chybí politická vůle. „Musí se to změnit zákonem a tento zákon jednoznačně ani v senátu ani u prezidenta neprojde,“ řekl.

„Požadavek ohledně výplní zazněl i dnes. Trváme na něm, protože se nám to zdá jako správná cesta. Dá se ale očekávat, že stávající vláda a stávající Senát pro to neudělají nic. A jestli se po volbách dostane k moci levice, tak se zase nic neudělá,“ míní prezident komory. Dodal, že pokud kabinet v demisi ani vláda vzešlá z předčasných voleb plomby z úhrad nevyřadí, musí alespoň stoupnout jejich úhrada z pojištění.

Video Zubaři jednali na valné hromadě České stomatologické komory
video

Zubaři jednali na valné hromadě České stomatologické komory

Zubaři kritizují i to, že dosavadní reformy jen zatížily jejich praxe zbytečnou administrativou, skutečná reforma financování provedena nebyla.

V debatě může dojít i na výsledky nedávné kontroly Všeobecné zdravotní pojišťovny, podle níž asi stovka zubařů vykazuje nadprůměrně vysoký počet plomb. Podle podezření pojišťovny si mohou účtovat fiktivní výkony. VZP soudí, že buď dělají plomby výrazně méně kvalitní než jejich kolegové a musí je častěji opakovat, nebo vykazují práci, kterou neodvedli. Pojišťovna odhadla, že tak přichází ročně o 25 milionů korun. Možné podvodníky chce teď odhalit a kontroly poslala už do třetiny podezřelých zubních ordinací a plánuje i další.