Čas pro podávání kandidátek vypršel. Do voleb jde 23 stran a hnutí

Praha – Ve čtyři hodiny odpoledne vypršela lhůta, dokdy směly politické strany a hnutí přihlašovat na krajských úřadech kandidátní listiny pro předčasné volby. O hlasy voličů chce bojovat 24 uskupení, některé strany ovšem nebudou kandidovat ve všech krajích. Nejvíc účastníků voleb hlásí Praha a Středočeský kraj, kde chce o hlasy voličů bojovat shodně jednadvacet formací.

Podle zprávy Českého statistického úřadu z 23. září je kandidujících stran pouze 23, nikoliv 24.

„V 16 hodin uplynula registrační lhůta, volební zmocněnci předali kandidátní listiny registračním místům na krajských úřadech,“ informoval místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal. Kandidátní listiny teď budou muset přezkoumat krajské úřady. Rozhodnutí o registraci musí kraje provést do 21. září; strany tak mají ještě dílčí možnost, jak do svých kandidátek zasáhnout, a to do soboty. „Náš výklad zákona je takový, že by mohly požádat registrační úřad o provedení změny v pořadí nebo doplnění po výměně kandidujících osob,“ doplnil Drápal.

Seznam kandidátek krajské úřady po víkendu předají ČSÚ. S definitivním tiskem kandidátek ale bude kvůli přezkumu možné začít až 2. října. Kandidátní listiny obsahují kromě názvu strany a kraje, kde se uchází o přízeň voličů, hlavně jména, příjmení a věk kandidátů, jejich povolání, obec, kde jsou přihlášeni k trvalému pobytu, údaj o jejich členství ve straně.

Volební kalendář:

 • 21. září: termín, dokdy smí strany kandidátky doplňovat.
 • 29. září: poslední den, dokdy smí strany napravit chyby, které zjistí úřednické kontroly.
 • 30. září: úřady rozhodnou o případném vyškrtnutí nebo o odmítnutí registrace.
 •  1. října: zkontrolované kandidátky musí opustit úřady a zamířit ke státní volební komisi.
 •  2. října: Státní volební komise vylosuje čísla, se kterými strany do voleb nastoupí.

Stran je méně

Celkový počet kandidujících subjektů – 23 stran a hnutí – je nižší než v předchozích letech. V roce 2006 do sněmovny kandidovalo 26 a v roce 2010 27 stran a hnutí. „Byl tu poměrně krátký čas připravit se na volby, což zřejmě menší politické strany ovlivnilo,“ podotýká v této souvislosti politolog z Metropolitní univerzity Jakub Charvát. Navzdory tomu, že Česko čekají volby předčasné, se ale počet jejich účastníků liší od roku 1998, kdy rovněž země vstoupila do voleb dřív, než měla – tehdy nastoupilo 18 partají.

Největší výběr by měli mít voliči v Praze, kde kandiduje 21 uskupení. Největší nárůst kandidátek měli v Pardubickém kraji, kde se jejich počet navýšil o čtyři na 20. V osmi krajích, tedy ve většině regionů, se lidé budou muset spokojit s nabídkou 18 uskupení. Výběr z 19 seskupení by měli mít v Plzeňském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Počet kandidujících subjektů
Zdroj: ČT24

Řada formací ovšem nekandiduje ve všech krajích, což podle politologa Jakuba Charváta není dobrá taktika. „Pětiprocentní uzavírací klauzule je nastavena na úrovni celé české republiky, nikoli na úrovni krajů, takže pokud v některém kraji nekandidujete, budou vám hlasy v celkovém součtu chybět,“ podotknul.

Z posledního průzkumu pro ČT vyplývá, že by se do sněmovny mohlo dostat až devět stran.

Volební slogany vybraných stran

 • ANO: Bude líp
 • ČSSD: Prosadíme dobře fungující stát
 • KSČM: S lidmi pro lidi
 • KDU-ČSL: Dáme zemi do pořádku
 • ODS: Volím pravici
 • SPOZ: Já dám hlas Zemanovcům. A vy?
 • TOP 09: Víme, kam jdeme
 • Úsvit přímé demokracie: Odvážně ke změně

Chyby se našly

Některé dokumenty už stihli úředníci zkontrolovat; uvedené údaje porovnávají s evidencí obyvatelstva, čili zda kandidát vůbec existuje. Kontrolují také to, zda není na více kandidátkách. Prověrka odhalila chyby v Královéhradeckém kraji, a v kandidátkách se tak bude škrtat. „Objevovali se kandidáti, kteří nesplňovali podmínku volitelnosti v tom, že nedosáhli věku 21 let,“ doplnila úřednice Krajského úřadu v Hradci Králové Daria Nosková.

První nesrovnalosti se našly už i na kandidátkách v Karlových Varech. „Jednu kandidátní listinu máme neúplnou. Jde o formální chyby, kdy se špatně opíše občanka,“ dodal pracovník krajského úřadu Karlovarského kraje Jan Mikač.

Spory za pět minut dvanáct

ČSSD, ODS i SPOZ se potom před podáním kandidátek musela potýkat se spory ve vlastních řadách.

ČSSD: Zabránit registrování kandidátní listiny chtěl ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD), který se na kandidátku vůbec nedostal. Obvodní soud pro Prahu 1 ale návrh na vydání předběžného opatření zamítl. Totožný návrh soudu poslal i Kajnarův náměstek Tomáš Sucharda, v jeho případě soud dosud nerozhodl.

ODS: Exposlankyně Ivana Řápková ani někdejší ministr životního prostředí do sněmovních voleb nakonec nenastoupili poté, co podle svého vyjádření necítili ze strany dostatečnou podporu.

SPOZ: Pražští zástupci dnes vedení strany vyzvali, ať vrátí pražské kandidátce původní podobu, kde byl jedničkou Miroslav Šlouf – vlivný lobbista a bývalý spolupracovník Miloše Zemana. Šlouf by v takovém případě z kandidátky odstoupil. Hradní kancléř a jednička SPOZ ve Zlínském kraji Vratislav Mynář ovšem řekl, že kandidátky byly podány tak, jak je schválilo předsednictvo strany. Lídrem pražské kandidátky by tak měl být ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák.

Video Události o odevzdání kandidátek
video

Události o odevzdání kandidátek

Události o odevzdání kandidátek

U - 17.9.13

Vstup Filipa Horkého

Odevzdání kandidátek v Královéhradeckém kraji

Rozhovor se Stanislavem Drápalem

Strany mají poslední možnost přihlásit se k volbám

Rozhovor s Alešem Balcarem

Rozhovor s Janem Novým

Komentář Daniela Kroupy a Patrika Eichlera