Policie šetří tunel Blanka, v kriminalizaci vidí Hudeček tlak gangsterů

Praha – Kriminalisté z českobudějovické expozitury vyšetřují okolnosti týkající se financování pražského tunelového komplexu Blanka. Jde o miliardové částky, primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) ale vnímá za kriminalizací rozhodnutí rady tlak gangsterských skupin spojených s bývalým vedením Prahy. Problematická a podle mnohých předražená Blanka, která je součástí městského okruhu, už Prahu stála 27 miliard. Konečný účet má být 36 miliard korun. Řidiči začnou novými tunely projíždět příští rok na jaře.

Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) šetří případné spáchání trestného činu porušení pravidel hospodářské soutěže a trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Svou pozornost zaměřují na usnesení rady z loňského prosince, radní tehdy zvedli ruku pro takzvanou kategorizaci faktur, jíž se chtěli vypořádat s dluhy, které má Praha vůči stavbařům.

Z usnesení pražského magistrátu plyne, že rada v čele ještě s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) schválila v prosinci 2012 mimo jiné uzavření dodatku ke smlouvě z října 2006. „Rada schvaluje uzavření dodatku ke smlouvě o dílo ze dne 30. 10. 2006, na jehož základě by hlavní město Praha zhotoviteli hradilo zálohu na úhradu těch prací, které byly nebo budou řádně zadány nebo odsouhlaseny, ale které dosud nebyly provedeny ve výši 2,5 mld. Kč,“ píše se v materiálu. Schválená kategorizace se týká veřejných zakázek ve vztahu ke dvěma společnostem - Metrostavu a ČKD Praha DIZ.

Tlačí na nás mafiánské struktury, tvrdí primátor

Hudeček o policejním vyšetřování nemá podrobnější informace, policisté si prý na magistrátu nedávno procházeli materiály týkající se kategorizace faktur. Okolo návrhu prý panovala při jeho schvalování dlouhá debata a byl přijat nejtěsnější možnou většinou. „Já osobně jsem byl tehdy proti, dokonce o měsíc později rada toto usnesení revokovala,“ upozornil Hudeček. Bývalý primátor Bohuslav Svoboda ve svém vyjádření uvedl, že tehdy bylo nutné ihned jednat, aby rada zajistila pokračování stavby, a to v souladu se zákonem.

Tomáš Hudeček
Tomáš Hudeček

„Jedná se už o druhý případ stejného policejního orgánu, to znamená policejního orgánu z Českých Budějovic, jedná se o identickou kriminalizaci rozhodnutí Rady hlavního města Prahy, která se snažila a snaží řešit jakousi gangstersko-mafiánskou strukturu, která tady v dřívějších dobách na radě fungovala a která způsobila, že je dnes hlavní město v dluzích a v zakázkách, z nichž nelze vystoupit,“ prohlásil primátor Hudeček. V jeho pohledu postup města proti „mafiánským strkturám“ vyvolává pochopitelně „tlak z druhé strany“.

Někdejší primátor Pavel Bém: „Vím, že se jedná o trestní oznámení na současné vedení města, které stavbu prodražilo, neplatilo to, co mělo, a nekonalo tam, kde mělo konat.“


Na radě podle jeho slov už nikdo nevidí lobbisty jako Roman Janoušek, rada pracuje prý dobře a transparentně. Hudeček naznačil, že už druhá akce českobudějovických policistů směrem k pražským radním může nějak souviset s nedávno zveřejněnými stránkami bémovakarta.cz, která shrnuje problémy s opencard.

Video Vyšetřování financí kolem tunelu Blanka v Událostech ČT
video

Vyšetřování financí kolem tunelu Blanka v Událostech ČT

Vyšetřování financí kolem tunelu Blanka v Událostech ČT

u 17.09.2013

Brífink primátora hl. m. Prahy ke kauze tunelu Blanka

Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová uvedla, že úkony trestního řízení byly zahájeny 1. července. „Prověřování bylo zahájeno na základě vlastních poznatků expozitury a podaných trestních oznámení,“ uvedla mluvčí. Šéf ÚOOZ Robert Šlachta se k případu odmítl vyjádřit.

Problémy s proplácením faktur za provedené práce má město už více než rok. Situace podle současného vedení města nastala kvůli tomu, že politici v minulosti delegovali velkou část pravomocí na úředníky. Podle Hudečkových slov z dřívějška se tím někdejší vedení Prahy „zbavovalo“ zodpovědnosti za některá rozhodnutí. Dnes připomněl, že stavební práce pak probíhaly bez odpovídající fakturace a odpovídajících schválených procedur. Miliardové investice neschvalovaly odpovědné orgány města. Ohledně zakázek k Blance tak podle TOP 09 město „balancuje“ na hranici zákona o veřejných zakázkách.

Tunel Blanka
Tunel Blanka

Vůči stavební firmě Metrostav se tímto způsobem město zadlužilo, 1,8 miliardy korun Praha nyní postupně splácí. Většinu by měla proplatit do konce roku, přesto ale zbydou faktury za několik stovek milionů. Praha ale neví, jak tyto faktury zákonnou cestou splatit, intenzivně se tím zaobírají právníci pražské rady.