Nebe se zatáhlo, teploty spadly… a topná sezona začala

Praha – Podzim do Česka zavítal s mírným předstihem; přestože astronomicky začíná až v neděli 22. září, počasí hlásí jeho nástup už nyní. Podle předpovědí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zatažená obloha s deštěm zůstane téměř do konce září a teploty nepřekročí 17 stupňů Celsia. Teplárny proto již zahájily dodávky tepla, letos zhruba o týden dříve než v loňském roce.

Podle předpovědi by se už v pátek mohly objevit přízemní mrazíky, po ránu se mohou ojediněle vyskytovat mlhy. Příliv chladnějšího a vlhčího vzduchu od severozápadu bude pokračovat až do příštího týdne. Ještě ve čtvrtek odpoledne a na východě území i v pátek dopoledne by mohlo být polojasno. Jinak ale předpověď až do příštího čtvrtka hlásí oblačno a místy přeháňky. Pršet má od konce tohoto týdne zejména na severovýchodě České republiky.

Babí léto neslibují ani teploty, denní maxima nepřekročí 13 až 17 stupňů. V noci se pak ochladí i na pět stupňů, v pátek mohou být na východě pouhé dva stupně a meteorologové upozorňují i na možné přízemní mrazíky. Zimu připomněl také letošní první podzimní poprašek sněhu, který v úterý pokryl vrchol nejvyšší české hory Sněžky.

Radiátory se zahřály, topná sezona začala

Kvůli nezvykle studenému zářijovému počasí už teplárny začaly s dodávkami tepla, letos o týden dřív než v loňském roce. „Není to nic mimořádného. V posledních letech jsme si ale zvykli, že září bylo teplejší,“ podotknul Pavel Kaufmann, mluvčí Teplárenského sdružení. „Už se topí úplně všude, protože nejvyšší denní teploty dosahují čtrnácti stupňů na východní Moravě, v Čechách dosahují sotva třinácti stupňů. Vezmeme-li k tomu, že ráno klesají teploty pod deset stupňů, průměrná teplota klesá pod třináct stupňů.“

Právě průměrná teplota nižší než třináct stupňů je jednou z podmínek pro teplé radiátory; vedle ní se teplárny řídí topnou sezonou, která začíná 1. září a končí posledním květnovým dnem. „V případě, že průměrná denní teplota stoupne nad třináct stupňů a předpověď bude taková, že to vydrží déle jak dva až tři dny, tak teplárny vytápění přeruší,“ doplnil Kaufmann. Předpověď ovšem s babím létem spíše nepočítá.

Video Rozhovor s Pavlem Kaufmannem
video

Rozhovor s Pavlem Kaufmannem