Ministerstvo zdravotnictví opouští náměstek Nosek

Praha - Z ministerstva zdravotnictví odchází náměstek Petr Nosek, jehož konec žádal krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů. Píší to dnešní Lidové noviny (LN). Nosek končí podle ministra Martina Holcáta po vzájemné dohodě. Náměstek zřejmě opustí i post předsedy správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů vyzval v úterý otevřeným dopisem Holcáta, aby odvolal své náměstky Noska a Martina Plíška. Podíleli se totiž na tvorbě úhradové vyhlášky, která podle štábu ruinuje nemocnice. A krátce po výzvě štábu Nosek skutečně opustí úřad. „Pan náměstek odchází po vzájemné dohodě na konci tohoto měsíce. Svoji perspektivu vidí lépe ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv,“ řekl LN Holcát.

Že na ministerstvu skončí i náměstek Plíšek, šéf úřadu nevyloučil, ale za Plíška prý nemá náhradu. „Tady jsem zatím žádné rozhodnutí neučinil. Nevylučuji to, ale je to složité. Mohlo by se lehce stát, že zůstanu na úřadě sám,“ uvedl ministr.

Nosek by měl po odchodu z funkce náměstka opustit i post šéfa správní rady VZP. LN to řekli další členové rady Michal Sojka a Jiří Skalický. Post v čele rady podle Skalického by nejspíš převzal nynější místopředseda Jiří Běhounek. Na ministerstvu nahradí Noska jako náměstka ředitelka odboru dohledu nad zdravotním pojištěním Helena Rögnerová.