Policie: Nic nenasvědčuje tomu, že by chtěl někdo Vitáskovou zabít

Praha – Podle dosavadních zjištění pražské policie nic nenasvědčuje tomu, že by se někdo pokusil zabít šéfku Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou. Ta tvrdí, že neznámý pachatel záměrně poškodil výtah pro auta v domě, kde bydlí; policie ji navíc už půl roku hlídá kvůli častým výhružkám.

Před více než dvěma týdny někdo podle šéfky ERÚ v budově, kde bydlí, poškodil výtah pro auta, takže se prý mohl zřítit. Na několik hodin v něm uvízl přítel Vitáskové. Ačkoliv v domě blízko centra Prahy žijí i jiní lidé, Vitásková nepochybuje o tom, že útok byl namířen na ni. „Porucha byla hodnocena jako zcela neobvyklá s tím, že se jednalo o úmyslný čin. Z osmi nosičů kabiny bylo sedm zcela demontováno,“ napsala Vitásková v hlášení ministru vnitra.

Policie ovšem nemá žádné důkazy, které by pokus o vraždu potvrzovaly. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu poškození cizí věci. Zatím nemáme indicie o tom, že by byl kdokoli ohrožen na životě nebo zdraví,“ řekl mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

Jedná se přitom už o druhý případ, který s vozidlem šéfky ERÚ souvisí; Vitásková dostala policejní ochranku kvůli tomu, že se někdo pokusil její auto vytlačit z dálnice. Útokem se na začátku dubna na utajeném jednání zabývala i bezpečnostní rada státu. Mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová nedávno sdělila, že ochranná služba po incidentu na dálnici Vitáskovou nepřetržitě hlídá.

ERÚ se pod vedením Vitáskové pustil do rozsáhlých kontrol především v oblasti solární energetiky. Vitásková se domnívá, že část solárních elektráren získala v roce 2010 licenci neoprávněně. Podle ní je možné, že majitelé těchto elektráren neoprávněně čerpají podporu ve výši několika miliard korun ročně. Kvůli solárnímu podvodu ale i Vitásková čelí obžalobě z napomáhání ke zneužití pravomoci úřední osoby. Vitásková, která je ve vedení úřadu od července 2011, obvinění odmítá.