Tři ze čtyř zákonných opatření odložil Senát na čtvrtek

Praha - Senát schválil historicky první zákonné opatření týkající se daně z nabytí nemovitosti, zbývající tři chce ale projednat až ve čtvrtek. U dvou opatření přišli zákonodárci s pozměňovacími návrhy a kvůli potřebné lhůtě proto přerušili projednávání do čtvrtečního odpoledne. Pokud by Senát předlohy neschválil, hrozil by propad příjmů státního rozpočtu a komplikace při zadávání veřejných zakázek. Kvůli vývoji v horní parlamentní komoře zrušila vláda jednání. Schvalovací proces u navýšení platby státu za pojištěnce zbrzdila formální chyba ve vládní předloze, omylem u ní bylo uvedeno nesprávné číslo zákona, který se mění. Místo plateb za státní pojištěnce by tak zákonné opatření měnilo zákon o osivech. Senát tedy nejspíš opraví formální chybu a předlohu schválí.

Senátoři požadují změny zákonného opatření, které se týká daňových změn souvisejících s novou terminologií v novém občanském zákoníku. Ten má vstoupit v účinnost od 1. ledna příštího roku. Hospodářský výbor navrhuje zejména změnit zdaňování investičních fondů, další návrhy přednášeli senátoři v rozpravě.

Premiér ale před jednáním požadoval co nejmenší zásahy do předlohy. Varoval, že pokud by se nepodařilo přizpůsobit zákony nové terminologii, vyvolalo by to negativní hospodářské následky, které vidí zejména ve výrazném propadu inkasa příjmů státního rozpočtu, a to možná až v řádu desítek miliard korun.

Jiří Rusnok před senátory
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Odklad si senátoři vyžádali i u opatření k zákonu o veřejných zakázkách, navrhují především úpravy různých lhůt. Rusnok řekl, že s návrhy senátních výborů bude souhlasit. Další návrhy vznesli jednotliví senátoři. Pokud by Senát opatření nepodpořil, znamenalo by to navýšení počtu zadávacích řízení o zhruba 11,5 tisíce ročně, a tím i nákladů na ně. Stejně tak by došlo ke zpomalení čerpání peněz z fondů EU. Znamenalo by to rovněž, že od ledna by se v podstatě zastavilo zadávání velkých veřejných zakázek.

U navýšení platby státu za pojištěnce předeslala Alena Gajdůšková, místopředsedkyně Senátu, že ho zítra senátoři ČSSD, kteří disponují většinou v horní komoře, odsouhlasí. „64 korun navýšení za státního pojištěnce není dostačující částka. Podle krizového štábu nemocnic a svazu pacientů ČR by se částka měla pohybovat kolem 150 korun na jednoho pojištěnce… Návrh podpoříme, protože to považujeme za neodkladnou záležitost,“ prohlásila. Zdůraznila, že úkolem příští vlády bude systém zdravotní péče napravit. „Bude to takové malé lití peněz do Řecka,“ komentoval zákonné opatření šéf senátorů ODS Jaroslav Kubera.

První zákonné opatření už Senátem prošlo

Senát už dopoledne schválil historicky první zákonné opatření. Týká se daně z nabytí nemovitosti. Senátoři dnes také nejspíš zvednou ruku pro návrh, který zvýší platby do zdravotnictví za státní pojištěnce. O zákonném opatření týkajícím se daňových změn rozhodne Senát až ve čtvrtek. Dnes projednávání přerušil kvůli podaným pozměňovacím návrhům. Premiér v demisi Jiří Rusnok chce návrhy stáhnout, pokud by do nich Senát hodlal výrazněji zasahovat.

Video Zákonná opatření Senátu v Událostech ČT
video

Zákonná opatření Senátu v Událostech ČT

Zákonná opatření Senátu v Událostech ČT

u 09.10.2013

Zákonná opatření v Senátu

Brífink ČSSD po jednání Senátu

Brífink ODS po jednání Senátu

Navrhovaná opatření přehledně:

Vládní návrh zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí je právní úprava, která souvisí s novým občanským zákoníkem. Původní předloha počítala s tím, že daň z nabytí nemovité věci bude platit kupující, Senát ji ale před měsícem zamítl. Dnes schválený návrh ponechává placení daně na prodávajícím, bude ale možná dohoda, že daň zaplatí nabyvatel.Opatření, jehož platnost bude muset ještě potvrdit příští sněmovna, dnes podpořilo 52 ze 63 přítomných senátorů. Předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera neprosadil požadavek, aby sazba daně byla snížena ze čtyř na dvě procenta.

Vládní návrh zákonného opatření Senátu, kterým se mění zákon o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění.

Opatření zvyšuje platby do zdravotnictví za státní pojištěnce o 4,7 miliardy korun za rok. Od ledna se tak zvýší platby státu za děti, důchodce nebo nezaměstnané o 64 korun měsíčně z nynějších 723 korun.

Vládní návrh zákonného opatření Senátu o změně daňových zákonů v souvislosti s rekodifikací soukromého práva a o změně některých zákonů.

Jde hlavně o změny související s účinností nového občanského zákoníku. Návrh především zapracovává do daňových zákonů novou terminologii. Kromě toho upravuje zdanění investičních fondů a dividend. Předchozí návrh změn zákonů Senát v září zamítl.

Vládní návrh zákonného opatření Senátu, kterým se mění zákon o veřejných zakázkách.

Mimo jiné zachovává současný limit pro zakázku malého rozsahu u stavebních prací na třech milionech korun. Pokud by opatření Senát neschválil, limit pro malou zakázku u stavebních prací by se snížil od ledna na jeden milion korun. Podle vlády by tím narostla administrativní zátěž.