Palestinský velvyslanec: Zemanovy výroky poškodily vztahy ČR a arabských zemí

Praha - Výroky prezidenta Miloše Zemana o stěhování české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma poškodily vztahy České republiky s Palestinou a dalšími arabskými zeměmi. Řekl to nový palestinský velvyslanec v Praze Džamál Muhammad Džamál. Zemana požádal, aby učinil kroky, kterými dopad svých slov zmírní. Zeman ho prý ujistil, že stěhování připadá v úvahu až po uzavření míru mezi Izraelci a Palestinci. Džamál při osobním setkání českého prezidenta požádal, aby se více přiblížil Palestincům. Hovořil o možnosti prezidentovy návštěvy Palestiny v příštím roce.

Džamál se dnes se Zemanem setkal, když mu předával své pověřovací listiny. Při osobním rozhovoru českého prezidenta požádal, aby se více přiblížil Palestincům. „Prezident je dobrý posluchač. Opravdu lze využít jeho vztah k Izraeli. A požádal jsem ho, aby se blíže seznámil i s palestinskou stranou, aby ji lépe pochopil,“ uvedl diplomat. „Dohodli jsme se, že budeme pokračovat v diskusi,“ uvedl Džamál. Zemanovi také řekl, že přátelé Izraele včetně ČR mohou hrát pozitivní roli v mírovém procesu.

Palestinská samospráva podle diplomata stojí o to, aby s Českou republikou měla i nadále stabilní a korektní vztahy a aby Praha praktikovala vyváženou politiku vůči blízkovýchodnímu konfliktu. V EU i v mezinárodních organizacích je totiž ČR nejbližším spojencem Izraele.

Zeman o možném přestěhování ambasády z Tel Avivu do sporného Jeruzaléma hovořil 30. září v Hradci Králové na akci Dny pro Izrael, ještě před svou cestou do židovského státu. Rozlítil tím nejen Palestince, ale i představitele Ligy arabských států (LAS). „Ano, výroky poškodily palestinsko-české vztahy,“ konstatoval dnes diplomat. A negativně ovlivnily i vztahy s ČR s ostatními arabskými zeměmi, dodal.

Při návštěvě Izraele tento týden Zeman svá původní slova mírnil prohlášením, že by se velvyslanectví mělo přesunout až po uzavření smíru na Blízkém východě. Džamálovi prý dnes Zeman řekl, že by se pak přesunula nejen ambasáda v Izraeli do západní části Jeruzaléma, ale i česká mise v Palestině do východní části metropole.

Lize arabských států (LAS) vysvětloval ve čtvrtek Zemanovy kontroverzní výroky český velvyslanec v Egyptě Pavel Kafka. Na pokyn Hradu na setkání se zástupci LAS Kafka zopakoval stanovisko prezidenta Zemana, že stěhování české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma by bylo možné za podmínky uzavření mírové dohody mezi Izraelci a Palestinci.

Ve čtvrtek se také podle palestinského diplomata konala v Praze schůzka zástupců arabských zemí s šéfem české diplomacie Janem Kohoutem, který prý ujistil, že postoj ČR k blízkovýchodnímu konfliktu se nemění. Arabské země mají podle palestinského diplomata zájem o konec roztržky a o rozvíjení vztahů.

Naprostá většina států má svá velvyslanectví v Tel Avivu kvůli nevyjasněnému statusu Jeruzaléma. Před založením Izraele v roce 1947 se počítalo s tím, že město bude samostatnou správní jednotkou pod mezinárodní jurisdikcí. V první izraelské válce s Araby roku 1948 bylo rozděleno na západní část - kontrolovanou Izraelem, a na východní - kontrolovanou Jordánskem. Izrael za války v roce 1967 východní část dobyl, Jeruzalém pak v rozporu s mezinárodním právem sjednotil a označil za své nedělitelné hlavní město. Tento krok ale mezinárodní společenství neuznává. Palestinci stále počítají s tím, že se východní Jeruzalém stane hlavním městem jejich budoucího státu.

Prezident Zeman se dnes setkal i s diplomaty dalších čtyř zemí. Na Hradě přivítal slovenského velvyslance Petera Weisse, šéfa kanadské mise Ottu Jelinka, francouzského velvyslance Jean-Pierra Asvazadouriana a vedoucí zastupitelského úřadu Bosny a Hercegoviny Danku Savičovou.