Známé tváře jako lákadla pro voliče, přesvědčí je?

Praha - Nejen programovými prioritami lákají politické strany voliče, součástí kampaní jsou i známé tváře. Sice nekandidují, ale rozhodly se veřejně některé subjekty podpořit - a to především ty malé a nové. Doporučení celebrit ale podle politologa Daniela Kunštáta není pro lidi tak zásadní. Možná proto zavedené strany naopak od trendu najímání populárních osobností upouštějí a soustřeďují se spíše na kontaktní kampaň.

Umělci, spisovatelé či sportovci se podobně jako při každých volbách stavějí za své oblíbené politiky, veřejně tak deklarují své politické smýšlení. 

  • Jiří Stránský, spisovatel: „Já jsem se rozhodl podporovat Karla Schwarzenberga.“ 
  • Josef Váňa, žokej: „Pana Babiše podpořím, protože si myslím, že je to ten správnej člověk, kterej by tuhle republiku mohl dát dohromady.“ 

Spisovatele Jiřího Stránského neodradila od podpory TOP 09 ani roztržka z prezidentské kampaně. Tehdy prohlásil, že nechce spolupracovat s Martinem Dejdarem na seriálu Zdivočelá země - a to kvůli hercově podpoře Miloše Zemana. Za svá slova se omluvil, za svou politickou preferencí si stojí. 

  • Žokej Josef Váňa
    Žokej Josef Váňa zdroj: ČT24
  • Spisovatel Jiří Stránský
    Spisovatel Jiří Stránský zdroj: ČT24

Před třemi lety kandidoval žokej Josef Váňa do sněmovny za TOP 09. V letošních volbách osminásobný vítěz Velké pardubické podporuje hnutí ANO: „Chci zkusit, aby tuhle ekonomiku a všechno u nás vzali do rukou i jiní lidi,“ vysvětluje Váňa, který po nedělní Velké pardubické definitivně ukončil svou kariéru. 

Přelétavost známých tváří není v politice výjimkou. Tak například herec Jan Kraus v předčasných volbách podporuje pražskou jedničku lidovců Daniela Hermana, loni zase do Senátu prosazoval kandidátku zelených Elišku Wagnerovou. Podle politologa Daniela Kunštáta ale na názory celebrit voliči stejně moc nedají: „Nemyslím, že by jakési doporučení - třeba lidí z umělecké branže - bylo pro ně relevantní při volebním rozhodování,“ komentoval předvolební kampaň Kunštát. 

Na to už přišly i zavedené strany. ODS, ČSSD i komunisté shodně říkají, že cílí na občany, ne na známá jména, jako to dělali v minulosti. Jiný způsob, jak využít známé tváře z prezidentské kampaně, zvolili Zemanovci. Daniela Hůlku a Felixe Slováčka by podle nich lidé neměli už jen poslouchat na CD, ale také z poslanecké lavice. Z podporovatele se tak lehce může stát politik.

Video Známé tváře ve volbách
video

Známé tváře ve volbách