Svět nevidomých je plný chutí, vůní a emocí

Praha – Svět nevidomých je pro mnohé plný tmy a prázdnoty. Že tomu tak není ukazuje pětice snímků, které jsou tento týden ke zhlédnutí zdarma v rámci oslav mezinárodního Dne bílé hole. I svět nevidomých je totiž plný chutí, zvuků, fyzických prožitků a silných emocí. Jaká je podoba lásky těch, kteří své milované nikdy nespatří? A jak nevidomým můžeme pomoci my?

Jaký je život ve tmě? Jak vidí svět ti, kteří se nemohou spolehnout na svůj zrak? Pět jedinečných dokumentů umožňuje nahlédnout do životů nevidomých a zbavit nás nejistoty, kterou vůči nim často cítíme. Pohled na uměleckou tvorbu, zrychlování globální společnosti i problémy rodinných a mileneckých vztahů doplňují silné příběhy hlavních hrdinů jednoho hraného, krátkometrážního a tří celovečerních dokumentů. Uvedení snímků zdarma je součástí oslav mezinárodního Dne bílé hole na webu dafilms.cz ZDE.

Sledujte dokumenty o životě nevidomých. Od 14. do 20. října na DAFilms.cz je pět tematických filmů ke zhlédnutí zdarma.


Mezinárodní den Bílé hole (White Cane Day) připadá na 15. října. Vůbec první den Bílé hole byl vyhlášen v USA v roce 1964 a nešlo pouze o gesto. Vyhlášení dne dalo nevidomým jistou míru nezávislosti a sehrálo komunikační úlohu ve vztahu ke společnosti. Den bílé hole byl výzvou pro další emancipaci zrakově postižených osob nejen v USA, nýbrž po celém světě.

Bílou pastelkou lze namalovat neviditelný obraz

U nás se na podporu nevidomých každoročně koná sbírka Bílá pastelka. Pořádá ji Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS ČR). Od roku 2 000 vždy 15. října prodávají dobrovolníci na ulicích bílé pastelky a vybrané peníze putují na výcvik vodicích psů, do centra odstraňování bariér, do navigačního centra a na výukové programy pro zrakově postižené, aby mohli i přes své postižení žít samostatný a nezávislý život. 

Sbírku Bílá pastelka můžete podpořit:

  • Bílá pastelkav den sbírky nákupem bílé pastelky v minimální hodnotě 20 korun
  • celoročně na učet: 8888332222/0800
  • jednorázově dárcovskou SMS ve tvaru DMS PASTELKA na číslo 87 777 (cena dárcovské SMS je 30 korun)