Chyba na ministerstvu málem připravila dozorce o přidání

Praha – Ekonomické oddělení Ministerstva spravedlnosti udělalo chybu při tvorbě rozpočtu, zamířil k vězeňským dozorcům pouze procentní nárůst platů. Vláda jim přitom slíbila 2 procenta stejně jako třeba policisté, rozpočet už ale odsouhlasila a jen čeká na schválení novou sněmovnou. Zástupci odborů proto přišli za ministryní v demisi Marií Benešovou, ta po jednání přislíbila najít viníka i cestu, jak přesunout finance v rozpočtu, aby se vězeňské službě slíbené navýšení dostalo.

Stejně jako policisté si mají i dozorci polepšit v průměru o 800 korun měsíčně hrubého. Na mzdové prostředky mělo jít o 70 milionů korun navíc, ekonomické oddělení ministerstva spravedlnosti ale napsalo do rozpočtu jen polovinu.

„Paní ministryně garantovala, že chyba byla odhalena, že podnikla příslušná personální opatření tak, aby se do budoucna nic takového neopakovalo,“ pochvaloval si výsledek jednání s Benešovou šéf odborů vězeňské služby Milan Štěpánek. Jeho slova pro ČT potvrdil i náměstek ministryně Daniel Volák: „Pochybení ministerských ekonomů napravíme a ve čtvrtek rozhodneme.“

Podle odborů si platově nejhůře z bezpečnostních složek stojí právě vězeňská služba. Může za to personální podstav spolu s faktem, že od roku 2009 klesla průměrná mzda téměř o tři tisíce korun - z 29 tisíc korun na necelých 26 tisíc.

Video Reportáž Vladimíra Keblúška
video

Reportáž Vladimíra Keblúška