Zabavení řidičáku – účinný postup, jak vymoci nezaplacené výživné

Tábor - Táborský soud potvrdil exekuci řidičského průkazu Zdeňku Cmuntovi. Přišel o něj proto, že dlužil na výživném na své dva syny 120 tisíc korun. Žádost o jeho vrácení zdůvodňoval tím, že je řidičem z povolání, takže bez průkazu nemůže na výživné ani dluh vydělávat. U soudu ale s tímto argumentem neuspěl. Jde o první takový případ, který české soudy rozhodovaly.

Exekutoři smí řidičáky lidem brát od letošního ledna. Za tu dobu už takto potrestali 1500 neplatičů. Podle exekutorů jde o jeden z nejúčinnějších postupů, jak nezaplacené výživné vymáhat. „Řada dlužníků ihned kontaktuje exekutorský úřad a snaží se například o sjednání splátkového kalendáře, řada neplatičů jde také rovnou na úřad a uhradí dlužnou částku v hotovosti,“ potvrdila mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.

Zdeněk Cmunt ale tvrdil, že kvůli zabavenému průkazu teď nemá na pravidelné třítisícové výživné, nemůže vozit další dítě do školy ani se starat o nemocné rodiče. O řidičák přišel v dubnu a dluh nyní umořuje díky půjčkám od příbuzných: „Živil jsem se tím, že jsem rozvážel noviny a balíkové zásilky. Exekutor podle mě nezvážil veškeré v té chvíli možné varianty.“ 

Exekutorský úřad ale tvrdí, že v odebírání řidičských průkazů postupuje velmi obezřetně. Cmunt podle exekutora Petra Kučery nedoložil, že se jedná o jediný zdroj příjmů, což potvrdil i soud. „Doložil smlouvu, která byla nepřesvědčivá, a vedle toho doložil smlouvu, která byla uzavřena až potom, kdy už zákaz řízení měl,“ uvedla soudkyně Ivana Jakšičová.

Video Zabavení řidičáků při neplacení výživného
video

Zabavení řidičáků při neplacení výživného

Zabavení řidičáků při neplacení výživného

ud, 15.10.2013

168 hodin