Šimůnková definitivně končí i jako zmocněnkyně

Praha - Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková rezignovala. Jde o reakci na její úterní odvolání z pozice šéfky vládní sekce lidských práv. S důvody, které jí byly sděleny, není spokojena - jsou prý zástupné. Kabinet podle Šimůnkové nepříkládá lidským právům patřičnou důležitost. Šimůnková byla jmenována do funkce v únoru 2011, předtím působila jako právnička zabývající se ochranou dětí.

Šimůnková soudí, že by nemohla agendu související s lidskými právy účinně vykonávat kvůli vágnímu zakotvení pozice vládního zmocněnce v novém organizačním řádu Úřadu vlády. Po oddělení od postu ředitele sekce podle ní tato funkce ztratila obsah i pravomoci.

  • „Věnovala jsem práci v oblasti lidských práv nejen na Úřadu vlády několik let intenzivní práce a nechci se podílet na tom, že je funkce zmocněnce pro tuto oblast opět zbavována svého obsahu a tím vlastně likvidována,“ napsala Šimůnková v dopise. Podobným snahám prý čelila už za předchozí vlády, ale tehdy je dokázala odvrátit. 

Z postu šéfky sekce Šimůnkovou odvolal vedoucí Úřadu vlády Radek Augustin (SPOZ). Podle Rusnoka byla důvodem její špatná práce v týmu a pracovní morálka. Šimůnková ale tvrdí, že tyto důvody jsou zástupné. Za odvoláním podle ní stojí fakt, že kabinet nepřikládá lidským právům patřičnou důležitost.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Podobně mluví i veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský. Komunikace s Rusnokovým kabinetem je podle něj tragická. Naznačil dokonce, že i on by mohl skončit. „Když se nemůžu domluvit s těmi, co mě zvolili, je to problém. Nikdy jsem netvrdil, že tam vydržím celých šest let,“ řekl Varvařovský v Interview Daniely Drtinové. „Nevylučuji to. Bývá mi ale vyčítáno, že tím vyhrožuji, já nikomu nevyhrožuji,“ dodal.

  • „Přestože vím, že mnozí o ní říkali, že je neviditelná, a měli různé připomínky, já bych se k těmto hlasům nepřipojil. Mě to mrzí, mně se s ní spolupracovalo dobře,“ řekl Varvařovský k odvolání Šimůnkové.

Video Šimůnková definitivně končí i jako zmocněnkyně
video

Šimůnková definitivně končí i jako zmocněnkyně