ÚOHS: Pokuty za chyby v projektu Opencard platí

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potvrdil pokuty za chyby v projektu Opencard. Pražský magistrát má za porušení zákona o veřejných zakázkách zaplatit 600 tisíc korun a Dopravní podnik hl. m. Prahy 500 tisíc korun. Pražský dopravní podnik je podle slov svého generálního ředitele Jaroslava Ďuriše smířen s tím, že bude muset půlmilionovou pokutu uhradit. Magistrát se chce ještě bránit podáním žaloby ke Krajskému soudu v Brně. Kritizovaný projekt Opencard stál už více než miliardu korun. Především v počátku ho provázely problémy a nevýhodné smlouvy.

Podle rozhodnutí antimonopolního úřadu Praha a dopravní podnik pochybily při uzavírání řady smluv s firmou Haguess, která zajišťuje správu projektu Opencard. „Hlavní město Praha sice vybralo dodavatele na základě otevřeného řízení, následně však uzavřelo licenční smlouvy, jimiž si do budoucna samo zablokovalo možnost zadat případné následující související zakázky jinému uchazeči,“ uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj, který v této souvislosti kritizoval použití jednacího řízení bez uveřejnění.

Dopravní podnik nejprve uzavřel smlouvu na dodávku softwaru ve vazbě na čipové karty s licencí maximálně pro 50 tisíc uživatelů. Následnými dodatky však byla původní smlouva značně rozšířena, například v počtu licencí až na 650 tisíc uživatelů. Dodatky byly zadávány vždy původnímu dodavateli. „Zadavatel byl přitom v době uzavírání smlouvy seznámen s informační strategií hlavního města Prahy ohledně využití čipové karty a musel vědět, že bude nutno smlouvu výrazně rozšířit,“ dodal Rafaj.

Jaroslav Ďuriš, generální ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy:

„Asi nám nezbyde nic jiného než tu pokutu uhradit. Naši právníci to zkoumají, ale počítáme s tím. Bohužel to rozhodnutí je poměrně jednoznačné. Těch chyb tam bylo několik, ať už na straně vedení města, nebo i vedení dopravního podniku. Je to smlouva s firmou Haguess, ale týká se to licencí, respektive multilicence – v tom je podstata té pokuty.“


Video Pokuta za nevýhodné smlouvy v projektu Opencard
video

Pokuta za nevýhodné smlouvy v projektu Opencard

Pokuta za nevýhodné smlouvy v projektu Opencard

ud, 18.10.2013

Telefonát s generálním ředitelem DPP Jaroslavem Ďurišem

Kvůli Opencard stojí před soudem pětice úředníků pražského magistrátu. Státní zástupkyně viní bývalého šéfa odboru informatiky Ivana Seyčka a další čtyři muže z toho, že v letech 2006 a 2007 uzavřeli pro Prahu nevýhodné smlouvy, čímž městu způsobili škodu v řádu desítek milionů korun. Obžaloba tvrdí, že tím porušili závazná pravidla hospodářského styku a povinnosti při správě cizího majetku. Všichni vinu odmítají.

Další obvinění v kauze Opencard policie vznesla koncem letošního března. Deset pražských radních včetně exprimátora Bohuslava Svobody (ODS) a jeho nástupce Tomáše Hudečka (TOP 09) detektivové stíhají z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Radní loni v dubnu souhlasili s tím, že Praha s firmou Haguess uzavře dvě nové smlouvy na podporu systému celkem za zhruba 74 milionů korun. Město ale mělo podle vyšetřovatelů vypsat otevřenou soutěž. Tím, že tak radní neučinili, prý metropoli způsobili škodu zhruba 25 milionů.