Církev žádá majetky na Hradě, vláda tomu chce zabránit

Praha - Vláda chce předložit Senátu zákonné opatření, které by mělo zabránit vydání devíti budov a deseti pozemků na Pražském hradě v restitucích katolické církvi. Arcibiskupství pražské nemovitosti žádá, ačkoli se církev podle ministra vnitra v demisi Martina Peciny zavázala dohodou se státem, že si na ně nebude dělat nárok. Pokud vláda opatření předloží, tak by podporu v horní komoře určitě mělo, potvrdil předseda senátorů ČSSD Petr Vícha. Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka chce o návrhu zákonného opatření jednat s premiérem v demisi Jiřím Rusnokem.

Podle ministra Peciny se církev již v roce 2010 zavázala dohodou se státem, že si na hradní budovy nebude dělat nárok a také stáhne ústavní stížnost na rozhodnutí Nejvyššího soudu, který nevyhověl jejím nárokům. Dohodu v květnu 2010 podepsali tehdejší prezident republiky Václav Klaus a pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Správa Pražského hradu přesto v srpnu 2013 dostala dvě výzvy Arcibiskupství pražského na vydání majetku. Jedná se dohromady o devět budov a deset pozemků. Církev žádá o šest domů ve Vikářské ulici, jednoho ve Zlaté uličce, a to včetně pozemků, dále věž Mihulku a kostel Všech svatých i s pozemkem.

Arcibiskupství pražského o majetek požádalo bez souhlasu Dominika Duky. Rozhodnutí kapituly totiž není závislé na rozhodnutí pražského arcibiskupa. „Zdá se, že současný krok kapituly dohodu nerespektuje,“ uvedl poradce pražského arcibiskupa a kardinála Duky Milan Badal.

Hrad je sídlo hlavy státu, argumentuje vnitro

Ministerstvo nutnost přijetí zákonného opatření, jehož text je k dispozici na vládním webu v Knihovně připravované legislativy, zdůvodnilo postavením Hradu jako sídla hlavy státu. Jeho správu „zejména z bezpečnostních a státně reprezentativních důvodů lze jen obtížně zajistit za situace, kdy by jednotlivé stavby a pozemky tohoto komplexu byly spravovány různými vlastníky“. „Navíc relevantní judikatura a dokumenty smluvního typu mezi církví a prezidentem republiky svědčí tomu, že majetkové vztahy k těmto nemovitostem jsou již vypořádány,“ uvedlo vnitro.

V Senátu, který ovládá sociální demokracie, by zákonné opatření mohlo projít, přiznal podporu předseda senátorů ČSSD Vícha. Potvrdil ji i předseda strany Bohuslav Sobotka: „Pokud tady bude nějaká legislativní možnost, jak zabránit tomu, aby církevní restituce dopadly na areál Pražského hradu, tak určitě sociální demokracie bude hledat cestu, jak takové záměry podpořit.“

Senát by podle Víchy mohl opatření projednávat na schůzi, která už byla svolána na 30. října kvůli volbě Radovana Suchánka ústavním soudcem. Schůze se však uskuteční až po zvolení nové Sněmovny a bylo kvůli tomu třeba ověřit, zda by Senát ještě mohl zákonná opatření schvalovat. Vnitro k tomu v návrhu opatření uvedlo, že Senát tuto pravomoc má až do ustavující schůze nové sněmovny, která má být na konci listopadu.

Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach však tvrdí, že na takové opatření je už pozdě: „Myslím, že si měli vzpomenout dříve, protože Teď to z časového hlediska není možné stihnout.“ Pravocové a středové strany v Pecinově kroky vidí snahu zviditelnit SPOZ, za které kandiduje ve volbách.

Jak situaci vidí další strany?

Předseda komunistů Vojtěch Filip: „KSČM nemá problém s tímto zákonným opatřením, pokud jde o naše senátory. Nepovažujeme zákon za restituční, ale za dar církvím.“

Místopředseda strany TOP 09 Miroslav Kalousek: „Je to vulgární předvolební pornografie hodná Zemanovců. O tom, jestli něco někomu patří, nebo nepatří, může rozhodnout jedině soud.“

Bývalý poslanec ODS Marek Benda: „Je to jenom předvolební populismus, kterým na sebe pan ministr Pecina chce upozornit, věcně mu to vůbec nepatří.“

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš: „Je to v rozporu s tím, co nám bylo řečeno. Od počátku ta kauza církevních restitucí je zamlžená, my vlastně ani nevíme, jaký majetek se má vracet.“

Předseda hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura: „Tyto tahanice budou ještě pokračovat. My si myslíme, že by budovy na Pražském hradě měly zůstat v rukou státu.“

Předseda strany KDU-ČSL Pavel Bělobrádek: „SPOZ s vidinou špatných preferencí, které mají v poslední době, se snaží hrát na antiklerikální notu. Tohle mají řešit soudy, nikoliv politici.“

Předseda Strany Zelených Ondřej Liška: „Z kroků pana Peciny cítím spíš to, že chce restituční téma vydojit ještě několik dní před volbami. Myslím si, že tato vláda už nemá mandát k ničemu a už vůbec ne, aby zasahovala do této legislativy.“

Opatření navíc musí schválit také budoucí Poslanecká sněmovna. Navíc podle smluv mezi státem a církvemi, které podepsal tehdejší premiér Petr Nečas, mohou církve s výjimkou katedrály sv. Víta a dvou přilehlých domů žádat i o majetek na Pražském hradě. Zákonné opatření ministra Peciny to má změnit. Ministerstvo vnitra navrhuje, aby byl do zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi doplněn paragraf, který z vydávání vyjmul celý areál Pražského hradu.

„Vzhledem k tomu, že Arcibiskupství pražské a obě kapituly opět požadují podle zákona vydání nemovitého majetku se proto navrhuje zpřesňující návrh zákona,“ uvedl Pecina. Podle něj věc spěchá a vyřídit ji formou zákonného opatření je třeba. Pokud církev dodá všechny zákonem předepsané dokumenty, bude muset vydání schválit do 8. února příštího roku.

Podle kardinálova poradce by ale rozhodnutí mohlo počkat na novou vládu. „Nezdá se mi, že by to nesneslo odkladu, Myslím, že by se k tomu dalo přistoupit jiným způsobem,“ uvedl Badal.