Vyšší teploty a méně srážek - výhled počasí do půlky listopadu

Praha - Konec října a půlka listopadu budou teplotně nadprůměrné. Srážek naopak ubyde. „Výrazně nadnormální by měl být první týden, ostatní týdny se budou pohybovat pravděpodobně na hranici mezi teplotně normálními a nadnormálními hodnotami,“ uvedli meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Teplota

Pro období od 21. října do 17. listopadu je průměrná teplota v České republice 5,2 stupně Celsia, nyní se bude držet výše. Příští týden teplotní maxima očekávají mezi 16 a 18 stupni Celsia.

Období od 21. října do 17. listopadu bylo nejteplejší v roce 2004, kdy se průměrná teplota vyšplhala na 7,8 stupně Celsia. Naopak nejchladnější byl rok 1965, teplotní průměr pro uvedené období byl tehdy dva stupně Celsia.

Podzim
Podzim

Srážky

Srážek je průměrně ve čtyřech týdnech před 17. listopadem od 35 do 51 milimetrů. Pro příští týden je pravděpodobnost, že bude pršet, méně než průměr, sedmdesátiprocentní. „V dalších týdnech by se celkové úhrny měly pohybovat v rozpětí běžných hodnot pro danou roční dobu,“ dodal ČHMÚ.

Meteorologové upozornili, že jejich dlouhodobý výhled nezohledňuje krátkodobé výkyvy počasí mimo uvedené průměrné hodnoty. „Pro detailnější předpověď s větší pravděpodobností úspěšnosti je nutné sledovat denně aktualizované krátkodobé, případně střednědobé předpovědi počasí,“ doplnili.