Zeman letí na Ukrajinu. Bude jednat o Tymošenkové

Praha/Kyjev - Český prezident Miloš Zeman jede na pracovní návštěvu Ukrajiny, kde bude jednat se svým protějškem Viktorem Janukovyčem. Zeman chce debatovat mimo jiné o situaci vězněné expremiérky Julije Tymošenkové. Jejím propuštěním Evropská unie podmiňuje další sbližování s Kyjevem. Zeman také položí věnce na hroby padlých československých vojáků a otevře výstavu k osvobození Kyjeva.

Prezident bude na státní návštěvě podporovat vzájemný obchod obou zemí. Proto ho na cestě doprovází početná delegace českých podnikatelů. Ukrajina má za měsíc podepsat asociační dohodu s Evropskou unií, jejíž součástí má být vytvoření zóny volného obchodu.

Hlavní část programu začne v pondělí. Dnes po příletu do Kyjeva se Zeman zúčastní pietního aktu u hrobu padlých československých vojáků. Hlava státu zahájí výstavu o podílu Čechoslováků na osvobození Kyjeva. Poté se český prezident setká s veterány. „Bylo to z roty pár lidí, kteří se vrátili živí. Tam padlo hodně našich kamarádů, vzpomínky na to jsou těžké,“ vzpomíná na válečnou řež u Kyjeva veterán Michal Rak.

Otázka Východního partnerství

„Po politické stránce bude kromě bilaterálních vztahů důležitá i otázka Východního partnerství a ukrajinských evropských aspirací před klíčovým summitem ve Vilniusu,“ uvedl šéf hradní diplomacie Hynek Kmoníček. Právě na tomto summitu 28. a 29. listopadu má Ukrajina podepsat dohodu s EU.

Nicméně jen v případě, že bude Tymošenková propuštěna na svobodu. Janukovyč údajně na Valném shromáždění OSN v New Yorku na konci září slíbil, že spor okolo vězněné političky vyřeší do 21. října, tedy v době návštěvy českého prezidenta.

Video Prezident Zeman navštíví Ukrajinu
video

Prezident Zeman navštíví Ukrajinu

Tymošenková si odpykává sedm let vězení za překročení pravomocí. Její zdravotní stav je ale špatný. Ukrajinská opozice proto Janukovyče vyzývá, aby bývalou premiérku propustil na léčení v Německu, a poslanci by nyní mohli schválit zákon, který by to umožnil. Po návratu z léčby by si však musela stejně odpykat zbytek trestu.

Azyl pro Oleksandra

Česko je vůči Ukrajině vstřícné. Vztahy obou zemí jsou dobré hlavně v obchodní oblasti, i když v poslední době utrpěly po udělení azylu stíhaným ukrajinským exulantům, exministru Bohdanu Danylyšynovi a hlavně Oleksandru Tymošenkovi, manželovi vězněné expremiérky.

Ukrajinský server Glavred letos napsal, že odchod do exilu zvažuje i sama Tymošenková. Oleksandr Tymošenko uvedl, že Janukovyč by měl jeho manželku propustit, a učinit tak rozhodnutí, které posune Ukrajinu blíže evropskému společenství. „Jsem si jistá, že moje matka bude propuštěná před podpisem asociační dohody s Evropskou unií, k němuž má dojít dvacátého listopadu,“ říká dcera Tymošenkové Jevgenija.

Při jednání Zemana s Janukovyčem budou v pondělí dále podepsány smlouvy o zamezení dvojího zdanění, navrácení nelegálních migrantů, péče o válečné hroby a certifikace výrobků obranného průmyslu. Český prezident se ve stejný den setká také s ukrajinským premiérem Mykolou Azarovem a předsedou parlamentu Volodymyrem Rybakem.