Bývalí policisté měli za statisíce prodávat informace do podsvětí

Zlín - Krajský soud ve Zlíně začal rozplétat korupční kauzu dvou bývalých policistů a dvou podnikatelů. Hlavním obžalovaným je bývalý zlínský detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Marian Hanák a jeho tehdejší kolegyně z hospodářské kriminálky Hana Čouková. Podsvětí měli například varovat před policejními zásahy. Soud dnes vyslechl všechny čtyři obžalované. Podnikatelé potvrdili, že Hanákovi za informace platili. Ten to ale stejně jako Čouková popírá.

Policie stíhá Hanáka pro přijímání úplatku a zneužívání pravomoci, za což mu hrozí trest od pěti do 12 let. S pomocí Čoukové údajně získával tajné policejní informace, které prodával dalším dvěma obžalovaným, podnikatelům z Bruntálska a Kroměřížska Janu Švédíkovi a Radomírovi Vybíralovi. Právě oni ale při vyšetřování korupce pomohli.

„Cítím se vinný, proběhlo to tak, jak je napsáno v obžalobě,“ řekl před soudem Vybíral. Informace mu prý nejprve „nosil“ Miloš Almásy, jeden z obviněných v kauze takzvaného Toflova gangu. Hanák Vybírala kontaktoval sám a Almásyho postupně nahradil. Podnikatel uvedl, že mu nabízel „dlouhodobý servis“ za 40 000 korun měsíčně, nakonec se ale spolu dohodli na platbách „za odvedenou práci“.

Podle Švédíka bylo policistů, kteří prodávali informace, více. Před soudem stane brzy například další z bývalých policistů ÚOOZ Stanislav Švábenský. Podle Švédíka právě Švábenský nastoupil na Hanákovo místo po jeho odchodu od policie v listopadu 2009. Švédík u soudu potvrdil, že od Hanáka využíval „služby popsané v obžalobě“. Stejně jako Vybíral je obviněn z podplácení se sazbou jeden rok až pět let.

Hanák i Čouková ale vinu odmítli. „S obžalobou zásadně nesouhlasím, je to lež,“ tvrdí Hanák. Podle něj se skutky popsané v obžalobě nestaly, s informacemi neobchodoval a trestní řízení neovlivňoval. Čouková označila obvinění za vykonstruované. Pokud Hanákovi informace předávala, tak prý jen jako součást plnění služebních povinností. Za zneužití pravomoci úřední osoby jí hrozí jeden rok až pět let vězení. Od policie odešla už v roce 2008.

Podle státního zástupce Romana Kafky žádali policisté po Vybíralovi sedm milionů korun za prodej trestního spisu a za „zařízení kladného výsledku trestního řízení“. Nakonec mu ale údajně opatřili jen část spisu za zálohu 700 000 korun. Policie kauzu z roku 2007 prověřovala už dřív, ale případ odložila. Vrátila se k němu poté, co informace začaly unikat i z dalších kauz. Vybíral si podle obžaloby navíc v lednu roku 2009 úplatkem 600 000 korun zajistil i avízo o chystaných domovních prohlídkách.

Hanák podle obžaloby v letech 2009 a 2010 spolupracoval i se Švédíkem. Podle Kafky mu zajišťoval nelegální odposlechy či lustrace konkrétních lidí i telefonních čísel se snahou zjistit, zda se o ně zajímá policie. Za statisícové částky mu Hanák údajně prodával také informace z konkrétního trestního řízení.