Exsenátor Novák vzdoruje trestu za korupci – podal ústavní stížnost

Brno  Bývalý senátor Alexandr Novák se obrátil na ústavní soud kvůli čtyřletému trestu vězení, který mu za přijetí úplatku přesahujícího 40 milionů korun vyměřil ústecký krajský soud. Novák napadá délku řízení i vlastní výši trestu, již mu odvolací soud uložil.

Okresní soud v Chomutově zprvu rozhodl o dvouletém trestu s podmíněným odkladem na pět let, Krajský soud v Ústí nad Labem rozsudek zpřísnil na čtyři roky vězení. Novák s odvoláním na svůj špatný zdravotní stav nástup do výkonu trestu oddaloval. Letos na jaře jej však policie zatkla a převezla do věznice kvůli podezření, že uprchne do USA.

Podle veřejně dostupných zdrojů Novák podal ústavní stížnosti 11. září. Ústavní soud o ní zatím nerozhodl. Obvykle to trvá několik týdnů až měsíců, výjimečně až několik let. „V současné době probíhá proces vnitřního zpracování,“ uvedl mluvčí ÚS Vlastimil Göttinger. 

Případ údajného úplatku se datuje do roku 1999, kdy Novák působil jako starosta Chomutova. Město tehdy prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé firmě VNG Leipzig, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek (tehdy asi 43 milionů korun) Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale peníze neskončily u Schmela, nýbrž na rakouském soukromém účtu Novákových. Novák se hájil tím, že peníze dostala jeho manželka jako půjčku na podnikání v Rakousku od kyperské firmy.