Mladí pediatři potřebují perspektivu, míní šéfka odborné společnosti

Praha – Dětští lékaři stárnou, stále častěji se hovoří o nutnosti pěstovat kvalitní odborníky, kteří by odcházející pediatry vystřídali. Podle předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Aleny Šebkové ale v současnosti péče o děti a dorost nekolabuje, zatím se stává pouze lokálně, že by odcházejícího pediatra neměl kdo zastoupit. Soudí, že obor by měl být podporován jak na fakultách, tak ze strany ministerstva zdravotnictví, aby pro mediky představoval perspektivní volbu.

„V rámci praktického lékařství pro děti a dorost to určitě není tak, že by v současnosti kolabovala péče o dítě a měli jsme spoustu prázdných ordinací, kde není, kdo by o dítě pečoval. Ale lokálně se skutečně stává, že vzniknou ordinace buď odchodem lékaře do důchodu, nebo úmrtím a nikdo ho nezastoupí,“ uvedla Alena Šebková ve Studiu ČT24.

Průměrný věk praktických dětských lékařů se podle ní pohybuje kolem 57 let, čímž vyvstává problém stárnutí dětských praktiků. „Generační obměnou se do nedávna nikdo nezabýval. Cca 4 roky funguje systém rezidenčních míst, kdy ministerstvo zdravotnictví přispívá na školence v našem oboru, tato částka ale nepokryje celé náklady a poslední dva roky jsme dostali asi jen 15 míst na rok, což není příliš,“ dodala k současnému stavu.

Video Rozhovor s Alenou Šebkovou
video

Rozhovor s Alenou Šebkovou

Rozhovor s Alenou Šebkovou

V Česku je málo pediatrů

Z odborného hlediska považuje za důležitou na jedné straně kvalitu výuky na fakultách, aby si studenti vůbec tento obor zvolili, na straně druhé pak i podporu ministerstva při vzdělávání budoucích praktiků. „Je důležité podporovat primární péči, aby byl pro mladé lékaře obor perspektivní,“ zdůrazňuje šéfka odborné společnosti.