Magion 1 - první československá družice, seznamte se…

Praha - Před 35 lety byla vypuštěna první československá družice Magion 1. Na oběžnou dráhu ji vynesla sovětská raketa spolu se sondou Interkosmos 18. Hostem Studia 6 byl hlavní konstruktér Magionu 1 Jaroslav Vojta, který prozradil historii i poslání tohoto stroje.

O vzniku a vývoji družice Magion kolují legendy. Vznikala prý „na koleni“. Kde byla sestrojena a opravdu to bylo podomácku?

„Předcházely tomu zkušenosti s vývojem a výrobou kosmických přístrojů, která předcházela výrobě družice. S tím se začalo v 1969, do startu Magionu 1 uplynulo deset let, za kterých jsme vyrobili asi 10 jednodušších přístrojů. Pro mechaniku a některé věci jsme měli smlouvu s výzkumným ústavem. Žádné podomácku dělané věci to nebyly.“

Jaké technické vymoženosti tehdejší doby tato družice obsahovala?

„Snažili jsme se to udělat co nejlepší. Ale některé díly nebylo možné získat, protože byly dovozní či na ně bylo embargo. Dělali jsme s tím nejlepší, co šlo sehnat.“

Družici Magion vypustili z kosmodromu  na severu Ruska 24. října 1978 jako přívažek sovětského Interkosmosu 18. Tři týdny zůstala spojena s mateřským tělesem. Co bylo pak?

„Družice Magion 1 byla připojená na mateřské družici, se kterou startovala. Během sedmi minut byla na oběžné dráze. Družice Magion se poté oddělila od mateřské družice a začala plnit svůj úkol. Ovládání bylo vedeno z observatoře Panská Ves.“

Splnila družice očekávaní?

„Družice byla určena k příjmu hvizdů, což jsou přírodní signály, které vznikají při výboji blesku na jižní polokouli. Postupem doby, než se dostanou k nám po magnetické silokřivce, se signál zdeformuje. Podle toho se dá zjistit, kudy se ten signál šířil. Hvizdy putují kolem země magnetosférou (ionosféra). Tento název dal základ názvu družice Magion. Podstatou měření bylo měření signálů na subdružici i na hlavní družici – to byl světový unikát. Dají se tak rozlišit časové a prostorové signály.“

Družice zanikla v roce 1981.

První československá družice Magion 1 (zdroj: ČT24)