Do vlády nikdy, nebo možná, spekuluje Babiš

Praha – Pozitivně výsledky vyznívají pro hnutí ANO 2011 a jeho lídra Andreje Babiše. „Byli bychom rádi, kdybychom zabránili nástupu levice s podporou komunistů,“ řekl Babiš. Lídr ANO večer připustil, že pokud hnutí bude osloveno, bude připraven jednat o účasti ve vládě. Odpoledne přitom tvrdil, že hodlá zůstat v opozici. „Pan Sobotka musí říct, jak si to představuje, a je to i na panu prezidentovi. My chceme hlavně realizovat náš program,“ nastínil budoucnost Babiš. Jednoznačně pak vyloučil spolupráci s ODS, TOP 09 nebo komunisty.

„Byli bychom rádi, kdybychom zabránili nástupu levice s podporou komunistů. Nechceme jít do vlády, já to budu doporučovat výboru a doufám, že se s tím kolegové ztotožní. Nepodpoříme ani strany TOP 09 a ODS,“ dodal Babiš.

Andrej Babiš na tiskové konferenci ANO:

„Nikdy jsme nedoufali v takové množství voličů. Vedli jsme pozitivní kampaň, na nikoho jsme neútočili. Vůči těm, kdo volili náš program, cítíme obrovskou odpovědnost. Schválili jsme čtyřčlenný vyjednávací tým, na řadě je pan prezident a vítězná ČSSD. Budeme se řídit naším programem a našimi prioritami.“


„My vždy říkali, že nechceme jít do vlády, ale hlavně prosadit důležité zákony,“ řekl při vyhlašování průběžných výsledků Babiš. Později večer ale svůj názor mírnil a účast ve vládě připustil, trval ale na tom, že prioritou zůstává program. „Je to o zákonech a zákony se přijímají v parlamentu,“ řekl k tomu Babiš. A jak si tedy představuje budoucnost? „Pan Sobotka musí říct, jak si to představuje, a je to i na panu prezidentovi. My chceme hlavně realizovat náš program,“ nastínil Babiš. 

Vývoj podpory ANO ve volebních modelech TNS Aisa
Zdroj: TNS Aisa

Jasno má Babiš v tom, které strany jeho hnutí určitě nepodpoří. „My určitě nepodpoříme strany TOP 09 a ODS, které pro nás symbolizují korupci,“ uvedl. A stejně vyloučená je pro něj i podpora komunistů, kteří chtějí navyšovat daně a mluví o státních podnicích.

Méně jistý si Babiš je tím, zda nějakou formou podpořit ČSSD. „Neumím si představit při programu ČSSD, že bychom ji podpořili, potřebujeme stabilitu pro investory a nízké daně,“ uvedl Babiš. „Já myslím, že ČSSD tyto podmínky nesplní, protože jinak by zradila své voliče,“ dodal. „Počkejme na výsledky,“ uzavřel Babiš, který podporu vlády ČSSD třeba s podporou křesťanských demokratů nepovažuje za dobrý nápad, nechce se k ní ale vyjadřovat bez konzultace se stranickými kolegy.

  • Na to okamžitě reagoval místopředseda sociální demokracie Michal Hašek, podle něhož není možné, aby se ANO distancovalo od povolebních jednání. „Vstupem na kolbiště české politiky pan Babiš, který se stává součástí české politiky, přejal jistý díl odpovědnosti za Českou republiku a v rámci této odpovědnosti se nemůže chovat způsobem 's těmi se chci bavit, s těmi se nechci bavit'. Jestli chce být odpovědný vůči zemi, musí jednat za jednacím stolem s partnery, i když má jiný názor a měl by diskutovat,“ uvedl Hašek.
Video Andrej Babiš k předběžným výsledkům voleb
video

Andrej Babiš k předběžným výsledkům voleb

Andrej Babiš k předběžným výsledkům voleb

26.10.2013, Andrej Babiš

Brífink Andreje Babiše a lídrů ANO k výsledkům voleb

Události

Babiš odmítá informace o své spolupráci s StB. „Je to celé zmanipulované. Nespolupracoval jsem a nic jsem nepodepsal. Měli jsme v rodině dva emigranty, můj strýc emigroval po invazi ruských vojsk. Je to přesně naopak,“ bránil se ve volebním vysílání České televize.