Velký otazník pro ČSSD - s kým do koalice?

Praha – Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka hodlá vést přípravy na jednání o nové vládě. Jeho strana získala v předčasných volbách do sněmovny 20,46 % hlasů a vyhrála. Po sečtení 100 % okrsků jsou varianty pro koalice následující: ČSSD, KDU-ČSL a hnutí ANO, nebo ČSSD, KSČM a hnutí ANO, případně ČSSD, ANO a Úsvit. Nicméně variantu, že by do koalice šel i Úsvit, jeho předseda Tomio Okamura odmítl.

ČSSD v šestých volbách do sněmovny v novodobé historii České republiky získala 50 křesel, vládnout sama tak ani zdaleka nemůže. Moc by jí nepomohla ani případná koalice s KSČM – dohromady by to dělalo 83 křesel. Samotná sociální demokracie nemůže jít ani s hnutím ANO (97 křesel).

Volební účast (%)
Volební účast (%)

Tříčlenná koalice ČSSD s KSČM a ANO by však zajistila 130 křesel. Pravděpodobně se zatím nejeví ani koalice ČSSD s hnutím ANO Andreje Babiše a KDU-ČSL (111). „Neumím si představit při programu ČSSD, že bychom ji podpořili, potřebujeme stabilitu pro investory a nízké daně,“ řekl Babiš. ANO chce podle něj zabránit nástupu levice s podporou komunistů.

Sněmovna - možné koalice
Sněmovna - možné koalice

Do vlády nechce ani Úsvit Tomia Okamury. „Hnutí Úsvit přímé demokracie podpoří jakoukoliv vládu, která mu pomůže prosadit zákon o obecném referendu. Přímo do vlády uskupení nechce,“ uvedl Okamura. Pravicová vláda by pak dala celkem 103 křesel za předpokladu, že by se jí účastnila TOP 09, ODS, KDU-ČSL a ANO.

 • Sněmovna - možné koalice
  Sněmovna - možné koalice zdroj: ČSÚ
 • Sněmovna - možné koalice
  Sněmovna - možné koalice zdroj: ČSÚ

Jakoukoli účast ve vládě ale vyloučil předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Opozice podle něj patří k demokracii. Schwarzenberg očekává, že na vládě se budou podílet vítězná ČSSD, hnutí ANO a KSČM. Podle Schwarzenberga to prosadí prezident Miloš Zeman. Občanskou demokracii podle úřadujícího předsedy Martina Kuby stihla drtivá porážka a neumí si představit vládu, kterou by ODS měla podporovat nebo se na ní podílet. Předčasné volby podle něj nic nevyřešily a sněmovna bude v novém složení jen složitě sestavovat silnou vládu.

A jak je to s preferenčními hlasy?

 • Preferenční hlasy
  Preferenční hlasy zdroj: ČSÚ
 • Preferenční hlasy
  Preferenční hlasy zdroj: ČSÚ

Vítězem v počtu získaných preferenčních hlasů ve sněmovních volbách se v absolutních číslech stal předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Dostal jich od svých voličů zhruba 37 800. Na druhém místě skončila lídryně ODS Miroslava Němcová s přibližně 26 800 preferenčních hlasů. V přepočtu na procenta ale Němcová nad Schwarzenbergem zvítězila. Oba vedli kandidátky svých stran v Praze.

Němcová od svých příznivců u volebních uren získala 38,2 procenta preferenčních hlasů. Tolik procent voličů ODS v Praze zakroužkovalo její jméno. Schwarzenberg tímto způsobem získal asi 28 procent hlasů od svých příznivců.

Na třetím místě se v počtu preferenčních hlasů v absolutních číslech umístil jihomoravský hejtman a místopředseda ČSSD Michal Hašek; získal zhruba 25,5 tisíce preferenčních hlasů a překonal svého stranického předsedu Bohuslava Sobotku na téže kandidátce přibližně o 3 400 hlasů.

Jaké jsou výstupy z krajů?

ČSSD zvítězila v devíti krajích; v Čechách bodovala na Karlovarsku, jihu Čech, Vysočině a v Pardubickém a Plzeňském kraji. Prvenství si připsala také ve všech krajích moravských, přičemž její vůbec nejlepší zisk je z Moravskoslezského kraje, kde pro ni hlasovalo 26,38 procent voličů.

Nové hnutí ANO Andreje Babiše opanovalo sever republiky – zvítězilo ve středních Čechách a v pásu od Chomutova po Hradec Králové, čili v Královéhradeckém, Ústeckém a Libereckém kraji; v posledních dvou zmíněných regionech také získala nejvíce hlasů – shodně po 21,29 procentech.

Strany „staré pravice“ bodovaly v Praze. Hlavní město je jediným krajem, kde nevyhrála ČSSD ani ANO, prvenství zde má TOP 09 s 23,03 procenty. Nejlepší zisk si zde připsala i ODS – hlasovalo pro ni 11,99 procent Pražanů.

Video ČSSD to bude mít se sestavením koalice těžší, než si myslela
video

ČSSD to bude mít se sestavením koalice těžší, než si myslela

ČSSD to bude mít se sestavením koalice těžší, než si myslela

Události