Hojně skloňovaný Babiš

Praha - Pravice, levice, střed a Babiš. Tak vypadá politická mapa Poslanecké sněmovny po předčasných volbách. Kdo je multimiliardář Andrej Babiš? On sám své hnutí ANO 2011 označuje jako rozkročený střed a přiznává, že politiku se teprve učí. Přišel prý proto, že ji chce změnit. Současní politici podle něj ve sněmovně jen žvaní: „Jsou tam zoufalci, co mluví o řízení ekonomiky a nemají ani potuchy o tom, co to je,“ řekl nedávno v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. A prezident Zeman? „Geniální rétor, velký politik, ale není to praktický člověk, stát řídit neumí,“ soudí Babiš.

Babišova strana nemá dlouhou historii, podnikatel ji představil předloni jako sdružení ANO 2011 - Akce nespokojených občanů. Republiku tehdy mimo jiné označil za místo pro „zlodějny“ a politiky obvinil z rozkrádání země. Původně deklaroval, že nechce být lídrem, ale názor změnil. V loňských senátních volbách jako kandidát ještě neuspěl, ale výsledky těch parlamentních naznačují, že hnutí ANO bude nejspíš klíčové pro fungování příští vlády. Jenže babišovci s nikým do koalice nechtějí a jiné strany se od nich distancují, dokonce je přímo odmítají. „S námi nechce spolupracovat nikdo,“ řekl Babiš, který by si dokázal představit spolupráci s lidovci nebo i s Piráty. „Ti ostatní na nás útočí a používají takové ty nesmysly jako Berlusconi, oligarcha,“ tvrdil Babiš ještě před volbami.

Program pro veškerá řešení?
 
Hnutí soustřeďuje výrazné osobnosti s různými názory, nebude proto jednoduché je sjednotit. ANO není podle politologů nijak ukotveno. „Nelze říci, že jde o středovou stranu, protože není vyprofilovaná. Voličům nabízí širokou škálu řešení, ale jelikož hnutí není vázáno ideovým profilem, může realizovat politiku pod tlakem nejrůznějších lobbistů,“ okomentoval pro deník Právo Babišovo uskupení politolog Tomáš Lebeda. Problémem pro ostatní strany ale možná není ani tak program, ale osoba Andreje Babiše a to, že strana vznikla kolem jednoho člověka. Podobně na to nahlíží i politolog Jiří Pehe: "Věci veřejné měly také hezký program, ale nakonec se rozhodovalo podle toho, co uznal za správné Vít Bárta. ANO má také čitelný program, ale nemá jasné vnitřní struktury a mechanismy rozhodování. Nikdo neví, jak se může zachovat v kritických situacích. Strana patří Babišovi, a jak se bude chovat, bude záležet na něm,“ dodal pro Právo. 

Andrej Babiš to nebude mít lehké ani u prezidenta. Zeman jej totiž už dříve označil za nevěrohodného kvůli dohodě o privatizaci Unipetrolu: „Pokud jde o pana Babiše, byl jsem přímým účastníkem podpisu dohody s ním při privatizaci Unipetrolu a konstatuji, že pan Babiš tuto podepsanou dohodu nedodržel,“ uvedl Zeman s tím, že politik nesmí „krást, podrážet a musí dodržovat uzavřené dohody“. Novináři ale za vlády sociální demokracie vnímali Babišův politický vliv, a to nejen v ČSSD, ale i v ODS. Údajně měl blízko k oběma stranám. „Umí komunikovat hlavně s ministrem vnitra Stanislavem Grossem a osobně se zná i s (bývalým) premiérem Milošem Zemanem,“ zaznívalo tenkrát z vlivných kuloárů ČSSD. 

Andrej Babiš a Miloš Zeman (2002)
Andrej Babiš a Miloš Zeman (2002)

A daleko prý neměl Babiš ani k ODS. Ale např. expremiér Topolánek jeho protikorupční iniciativu označil za směšnou. Miliardář podle něj nemá kritizovat korupční jednání současných politických stran, neboť sám nemá čistý štít. Politici jej sice ve svých řadách nevidí rádi, zato byznysmeni mu věří. 

Agrofert není firma jednoho muže, tvrdí 

Devětapadesátiletý Andrej Babiš je typický workoholik. A evidentně kromě podnikání toho zvládá ještě víc. Po vzniku svého ANO ještě přitvrdil, předvolební kampani se věnoval aktivně a do posledních okamžiků byl mezi lidmi. „Jsem lídr, a ne slabý jako Nečas a Sobotka. Takže jsem vzor, nejvíc makám. Lidi mne respektují, půjdou za mnou,“ řekl pro Aktuálně.cz. Počítač moc nemusí, má raději papír a novinářům tak ukazuje popsaný papírový kalendář. Pro jeho zaměstnance neplatí pracovní doba. Jako šéf spoléhá na vysokou loajalitu - na prvním místě je spokojený šéf. A finance? Ty má opravdu pod kontrolou, tvrdí jeho manažéři.

Andrej Babiš, generální ředitel společnosti Agrofert Holding, je mnohdy nazýván „králem české chemie“. Ještě v roce 2001 jej ekonomové hodnotili jako nejlepšího tuzemského manažera, o rok později však jeho pověst utrpěla: vyhrál tendr na privatizaci Unipetrolu, nakonec ale petrochemický gigant odmítl zaplatit. Původně za něj měl dát 361 milionů eur (zhruba 11 miliard korun), nicméně pak chtěl cenu srazit. Gigant prý udával zhoršené hospodářské výsledky. A Andrej Babiš podle svých manažerů špatné obchody nedělá: z každého, do něhož se vloží, dostane maximum, což znamená, že vyjedná takovou slevu, jakou by nikdo jiný nedostal. 

Předvolební kampaň hnutí ANO 2011
Předvolební kampaň hnutí ANO 2011
Více fotek
  • Předvolební kampaň hnutí ANO 2011 zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/52/5137/513629.jpg
  • Andrej Babiš v rámci kampaně točí zmrzlinu zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/51/5082/508150.jpg
  • Zahájení předvolební kampaně hnutí ANO autor: Doležal Michal, zdroj: ČTK http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/51/5015/501422.jpg
  • Andrej Babiš autor: Jan Rasch, zdroj: ČTK http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/52/5167/516672.jpg

Narodil se 2. září 1954 v Bratislavě. Jeho otec Štefan Babiš zastupoval Československo například při jednání GATT (Všeobecná dohoda o clech a obchodu) v Ženevě a pracoval jako poradce při OSN. Andrej proto studoval na gymnáziu v Ženevě, vysokou školu ekonomickou pak absolvoval v Bratislavě. Začínal jako referent Chemapolu Bratislava (později Petrimex). Mezi roky 1985 až 1990 byl obchodním zástupcem v Maroku. Ze zahraničí se vrátil přímo do managementu společnosti. V roce 1995 byl z vedení Petrimexu odvolán a začal se věnovat práci v Agrofertu, který spoluzakládal krátce po rozpadu Československa. Poté, co Petrimex odešel z jeho vlastnické struktury, spojil se Babiš se švýcarskými podnikateli. Agrofert pod jeho vedením postupně získal dominantní vliv v zemědělství a potravinářství pomocí akvizice akcií podniků zemědělského zásobování. 

Nejen podnikatelskou minulost má Babiš, jako předlistopadový člen KSČ je veden i v tzv. Cibulkových seznamech jako spolupracovník Státní bezpečnosti (StB) pod krycím jménem Bureš. Podle deníku Sme prý za komunismu donášel StB v souvislosti s jednou z jejích operací, která se týkala zaměstnance jistého podniku. Sám však tvrdí, že s StB nikdy nespolupracoval. Na Slovensku se kvůli tomu dokonce soudí, zatím bez verdiktu - Babiš se domáhá soudního výroku, že byl ve svazcích StB coby agent veden neoprávněně. V době, kdy údajně souhlasil se spoluprací, byl prý v zahraničí. 

Andrej Babiš o svém členství v KSČ

„Moje kariéra tady v České republice nemá nic společného s mým členstvím v KSČ, na které nejsem pyšný. (…)Tehdy jsem tomu nerozuměl, viděl jsem to jako prostředek a nebyl jsem hrdina.“


Model Berlusconi 

Babiš se pustil i do mediálního byznysu. Už dříve mu patřila firma AGF Media (vydává zpravodajský týdeník 5+2 dny), letos ohlásil dosud nedokončenou koupi vydavatelství Mafra. On sám ale vylučuje, že za vstupem na mediální trh je snaha ovlivňovat veřejné mínění. „Já se ten trh učím. Média beru jako investici. Nekoupil jsem noviny proto, abych diktoval, co mají psát,“ řekl pro Aktuálně.cz. Jeho lidé mu to rozmlouvali, ale svému šéfovi věří; tvrdí, že Babiš z většiny toho, co koupí, dokáže udělat výdělečný obchod. 

Babiš bývá označován za jednoho z nejbohatších českých podnikatelů, časopis Forbes ho letos už počtvrté umístil na žebříček nejbohatších lidí světa, kde zaujal s odhadovaným majetkem v hodnotě dvě miliardy dolarů (asi 39,5 miliardy korun) 736. místo. Slovenský list Sme ve svém komentáři nedávno napsal, že zbohatnutí Babiše je typickým polistopadovým příběhem; za ním nestojí jen podnikatelský talent a tvrdá práce, ale od začátku zvýhodněné postavení člověka propojeného na komunistickou elitu - od šéfů socialistické ekonomiky až po tajné služby režimu.

Video Portrét Andreje Babiše
video

Portrét Andreje Babiše

Portrét Andreje Babiše

Andrej Babiš

Události