ODS si zvolí nové vedení v lednu, zájem má Němcová

Praha – Po porážce, kterou ODS utrpěla ve sněmovních volbách, rozhodlo širší vedení strany, že místopředsedové a výkonná rada rezignují k datu konání volebního kongresu. Ten se uskuteční 17. nebo 25. ledna. O post šéfky strany již projevila zájem Miroslava Němcová, kandidaturu nevyloučil ani Jiří Pospíšil. Občanští demokraté ve volbách získali 7,7 procenta hlasů, v minulých sněmovních volbách přitom měli 20,2 procenta.

Výkonná rada ODS zvažovala tři termíny konání volebního kongresu od konce listopadu do půlky prosince. Nakonec v úvahu připadá 17. či 25. leden 2014. Odklad vysvětluje tím, že stávající vedení musí participovat na začátku nového volebního období.

„Uvítala bych ho dříve, ale koncem listopadu se bude scházet nová Poslanecká sněmovna a my nevíme, jaký harmonogram bude mít,“ řekla lídryně Miroslava Němcová. Uvnitř ODS navíc zaznívají hlasy, že by se ještě před kongresem měly změnit stanovy strany; zvažuje se snížení počtu místopředsedů. Podle předsedy senátního klubu ODS Jaroslava Kubery by se měl omezit i počet členů výkonné rady a vliv regionálních lídrů.

Kuba boj vzdal, zájem má Němcová, Pospíšil zvažuje

Předsednické křeslo je uvolněné od letní rezignace expremiéra Petra Nečase, dosud ho zastupuje Martin Kuba coby první místopředseda. O řádné předsednictví ale zájem nemá, ve volbách se totiž ani z prvního místa na jihočeské kandidátce nedostal do sněmovny.

O post předsedkyně naopak chce usilovat volební superlídryně ODS a jednička na pražské kandidátce Miroslava Němcová: „Já jsem výkonné radě oznámila, že jsem ochotna, připravena a hlavně chci kandidovat na pozici předsedkyně ODS a na žádnou jinou pozici kandidovat nebudu.“ Kandidaturu potom zvažuje i místopředseda strany Jiří Pospíšil. „Já jsem sám vyzýván kolegy v regionu, abych kandidoval. Musím si to promyslet,“ uvedl v rozhovoru pro server iDNES.cz.

Z dnešního jednání Výkonné rady také vzešlo, že by strana měla pro příště více šetřit, za slabý volební výsledek totiž dostane méně peněz od státu. „Necháme si určitě zpracovat nějaký přehled, jak se vyvíjí rozpočet hlavní kanceláře ODS, s čím můžeme počítat, v jaké fázi jsme se splácením a kolik nás celkově stála kampaň. Až nám dojdou účty, tohle všechno si srovnáme,“ řekla Němcová.

Video Brífink po výkonné radě ODS
video

Brífink po výkonné radě ODS

Brífink po výkonné radě ODS

Brífink ODS

ODS chce nové vedení