Hašek ztrácí oporu u hejtmanů, v Brně demonstrace za Sobotku

Praha - Někteří hejtmani za ČSSD, kteří byli považováni za spojence Michala Haška proti šéfovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, od jeho podpory ustupují. V čele strany by prý mohl být někdo třetí, kdo by stranu stmelil. Zaznělo například jméno předsedy Senátu Milana Štěcha. Ten ale podle svých slov ČSSD vést nechce. Byl by ale případně ochotný kandidovat na místopředsedu. O novém šéfovi strany rozhodne ústřední výkonný výbor 10. listopadu. Výkonný výbor brněnské ČSSD v čele s Romanem Onderkou se nijak specificky k situaci nepostavil, pouze vyzval ústřední orgány strany, aby se zabývaly zodpovědností za nejhorší volební výsledek sociální demokracie od vzniku ČR a vyvozením zodpovědnosti za neúspěšnou kampaň.

Výzvu k Sobotkově rezignaci podpořil na předsednictvu strany například jihočeský hejtman Jiří Zimola. „Sám o sobě netvrdím, že jsem příznivcem Michala Haška nebo Bohuslava Sobotky, jsem sociální demokrat,“ uvedl nyní. Výzvu na předsednictvu prý podpořil proto, že očekával Sobotkovu rezignaci, a proto mu „přišlo logické, že by neměl být součástí vyjednávacího týmu“. Pokud Sobotka zůstane v čele ČSSD, měl by se podle Zimoly vyjednávání o případné vládě zúčastnit.

Proti Sobotkovi hlasoval také pardubický hejtman Martin Netolický. I on odmítá, že by podporoval Haška. „Vycházel jsem ze skutečnosti a informací i vyjádření jednotlivců přímo na zasedání, protože jsem na ně přijel až ve 14:30 přímo z Orlických hor. Bylo to velmi vyhrocené a emotivní, jednou to podle mne vybouchnout muselo. Panovala tam obecná nespokojenost s tím, jak se předseda strany postavil k výsledkům voleb,“ uvedl s tím, že chce počkat na další vývoj a více se nechce do sporů zapojovat.

Ani k jednomu křídlu se neřadí ani středočeský hejtman Josef Řihák. Povolební vývoj v ČSSD ho ale prý netěší, vadí mu, že se kolegové hádají na veřejnosti. Podle moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka, který kritizoval vyřazení Sobotky z vyjednávacího týmu, má být urychleně svolán volební sjezd. Na něm by celé vedení mělo složit funkce a mělo by být zvoleno nové.

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek, který jako nestraník vedl kandidátku ČSSD, nechce do vnitřních věcí ČSSD zasahovat. Stranu by ale podle něj měl vést někdo třetí, kdo ČSSD spojí. To si myslí i hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. Běhounek by rád v čele sociální demokracie viděl předsedu Senátu Milana Štěcha. Podle něj by ale sociální demokraty měl vést mladší člověk: „Jsem ochotný více se angažovat ve vedení sociální demokracie, ale o post předsedy se nehodlám ucházet. Jsem připraven, pokud bych byl nominovaný na mimořádný sjezd jako kandidát na nějakou funkci, třeba i prvního místopředsedy, tak bych o tom silně uvažoval.“

Video Bohuslav Sobotka z Brna
video

Bohuslav Sobotka z Brna

Bohuslav Sobotka z Brna

Bohuslav Sobotka z Brna

Milan Štěch:  „Myslím si, že najdeme vhodného kandidáta, myslím, že stávající předseda je velmi slušný člověk, a když se mu do určité míry skutečně pomůže, může to být skutečně dobrý výsledek práce.“


O novém předsedovi rozhodne ústřední výkonný výbor 10. listopadu. Měla by tak skončit krize, která odstartovala v neděli, kdy předsednictvo vyzvalo Sobotku k rezignaci a vyloučilo ho z vyjednávacího týmu. Sobotka začal jednat na vlastní pěst, vyjednávací tým pod taktovkou Haška se ale nakonec rozpadl. O jeho novém složení by mělo ve čtvrtek rozhodnout grémium.

Demonstrace na podporu Sobotky

Demonstrace na podporu Bohuslava Sobotky v BrněNa podporu předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky se odpoledne sešlo v centru Brna asi 500 lidí. Na transparentech žádali odchod „zrádců a pučistů“ - jihomoravského hejtmana Michala Haška, brněnského primátora Romana Onderky, poslance Jeronýma Tejce a senátora Zdeňka Škromacha z funkcí. „Pro mě je to obrovské povzbuzení v zápase, který teď uvnitř sociální demokracie vedu. Jsem rád, že na Náměstí svobody přišla podle mého názoru minimálně tisícovka lidí, která mi dnes vyjádřila podporu. Vážím si toho také proto, že jsem nově zvoleným poslancem za Jihomoravský kraj - řada lidí, kteří dnes přišli, tak mě volili a dali mi preferenční hlas,“ uvedl po demonstraci Sobotka. V Praze proběhlo podobné shromáždění před dvěma dny na státní svátek, u sochy Tomáše G. Masaryka se sešly stovky lidí, kteří nesouhlasili s hlasováním předsednictva ČSSD - to Sobotku vyzvalo k odchodu z čela strany.