Úřad vlády dostal v kauze ProMoPro rekordní pokutu 1,2 milionu

Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil Úřadu vlády pokutu 1,2 milionu korun kvůli sporné zakázce pro firmu ProMoPro. Sankce za zadání půlmiliardového tendru na zajištění audiovizuální techniky v době českého předsednictví EU bez soutěže je pravomocná. Pokuta patří k nejvyšším, které antimonopolní úřad za chyby v jednom tendru udělil.

Zakázku na tlumočení, osvětlení, videopřenosy a další služby dostala od Úřadu vlády bez soutěže firma ProMoPro podnikatele Jaroslava Veselého. Úřad vlády jí za ozvučení předsednictví zaplatil 525 milionů korun. Podle vyšetřovatelů ale byla zakázka předražená, zajistili navíc doklady o tom, že nejméně 135 milionů odteklo na zahraniční účty neprůhledných firem.

Protikorupční policie navrhla začátkem května obžalovat 12 lidí. Zakázka na zajištění audiovizuální techniky byla podle detektivů předražená o 388 milionů korun. Činnosti, které v této výši proplatil Úřad vlády, neměly být podle kriminalistů vůbec provedeny nebo nesouvisely s evropským předsednictvím. V kauze vypovídal i tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který jako vicepremiér pro EU za přípravu předsednictví zodpovídal, obviněn však nebyl. Loni v prosinci ale rezignoval na funkci ministra obrany.

Podle dřívějších informací je mezi obviněnými bývalá náměstkyně exministra obrany Jana Hendrichová a také tehdejší ředitelé odborů Radomír Karlík a David Mlíčko. Trojici bývalých státních zaměstnanců viní policisté z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. „Obvinění státní zaměstnanci měli dle závěrů kriminalistů opatřit společnosti ProMoPro výhodnější podmínky na úkor jiných soutěžitelů, neboť měli předem vyloučit část uchazečů, kteří pak nemohli podat svoji nabídku v zadávacím řízení,“ uvedl tehdy mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Ostatní stíhané, kteří pracovali ve společnostech zainteresovaných na zakázce, podezírají policisté z legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz, tři z nich pak také z podvodu. Podle policie necelých 400 milionů převedli na jiné osoby či firmy, vytvářeli fiktivní faktury a prostředky následně vybírali v hotovosti. Mezi nimi je například majitel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý nebo Vlastimil Maxa ze společnosti NWDC, kterou si Veselého firma najala. Detektivové podle médií stíhají rovněž Václava Čadu, společníka firmy Damovo, které patřila audiovizuální technika, a bývalého Vondrova podřízeného Libora Veverku.

Kauza ProMoPro se táhne už od roku 2011

  • Leden–červen 2009 – Firma ProMoPro zajišťovala audiovizuální techniku při českém předsednictví Evropské unii. 
  • Leden 2011 – Prvotní podnět k prošetření zakázky vzešel od ministerstva financí. Jeho finanční analytický útvar v lednu 2011 podal trestní oznámení kvůli podezřelé zakázce, kterou společnost ProMoPro bez soutěže získala od Úřadu vlády. 
  • Únor 2011 – Protikorupční policie zahájila trestní řízení kvůli podezření z porušování povinnosti při správně cizího majetku. 
  • 24. března 2011 – Vondra se na mimořádné schůzi parlamentu přihlásil ke spoluodpovědnosti za výsledek hospodaření při předsednictví EU. Uvedl, že měl celkový přehled a detaily neřešil. Omluvil se za to, že se mu dříve nepodařilo svou roli vysvětlit – 11. dubna nabídl premiéru Nečasovi rezignaci. 
  • Duben 2012 – O rok později potom policie oznámila, že v kauze ProMoPro obvinila 10 lidí – z toho 3 bývalé státní zaměstnance z nejbližšího týmu tehdejšího ministra Alexandra Vondry. Později vzrostl počet obviněných na 12. 
  • 7. prosince 2012 – Vondra rezignoval na funkci ministra obrany; svůj krok zdůvodnil ztrátou důvěry voličů v podzimních senátních volbách.