Senát schválil nominaci Suchánka na ústavního soudce

Praha – Senát schválil nominaci Radovana Suchánka na ústavního soudce, v tajné volbě pro něj zvedlo ruku 38 ze 65 přítomných senátorů. Odborník na ústavní právo a právní poradce ČSSD tak bude vůbec nejmladším ústavním soudcem. Suchánek senátorům slíbil, že v případě zvolení skončí členství v ČSSD. Uvedl také, že nebude rozhodovat v kauzách, v nichž by mohl být napadán pro podjatost.

Reagoval tak na obavy předsedy ústavně-právního výboru Miroslava Antla (za ČSSD) nebo bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové (za SZ), že s ohledem na své dosavadní působení nebude dostatečně objektivní. Wagnerová poukázala na to, že Suchánek zastupoval ČSSD při projednávání její ústavní stížnosti na církevní restituce a před volbou své budoucí kolegyně Kateřiny Šimáčkové shromáždil jen její nekritické názory na toto téma. Zmínila také, že svého kritika z řad studentů práv Karlovy univerzity označil za podporovatele ODS a člena křesťanské organizace YMCA.

Kritici vyčítali Suchánkovi také nedostatek justiční praxe. „Praxe pana kandidáta je ryze teoretická a konzultační,“ uvedl například Antl. Justiční praxe ale není pro soudce Ústavního soudu podmínkou, podotkl Suchánek. Odkazoval se na své působení v akademické sféře, v exekutivě i v advokacii.

Zemanova kandidáta se naopak zastal předseda senátorů ČSSD Petr Vícha, podle něj nemá Suchánek žádné charakterové či morální pochybení. „Ne každý, kdo je - ve světle těch minulých dní - sociální demokrat nebo hájil někdy barvy sociální demokracie, musí být lump,“ poznamenal Vícha s poukazem na povolební pnutí ve své straně.

Svého někdejšího náměstka pro legislativu hájila i bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD). „Já jsem se o něho mohla stoprocentně opřít. Doktor Suchánek je člověk férový,“ uvedla mimo jiné.

Video Senát schválil nominaci Suchánka na ústavního soudce
video

Senát schválil nominaci Suchánka na ústavního soudce

Senát schválil nominaci Suchánka na ústavního soudce

12

Brífink k volbě nového ústavního soudce

Ještě před dnešním jednáním doporučily jeho jmenování oba senátní výbory, které se nominací zabývaly. I když v ústavně-právním výboru dostal jen nejtěsnější většinu. „Mě především těší pocta, kterou projevil jednak pan prezident nominací do Ústavního soudu, a samozřejmě také to, že jsem dokázal přesvědčit většinu senátorů o tom, že bych tuto funkci dokázal odpovědně zastávat,“ uvedl Suchánek po svém zvolení. Členství v ČSSD prý ukončí během dneška či zítřka, jakmile bude doručen příslušný dopis.

Prezident Zeman navrhl Suchánka do Ústavního soudu v září, jeho nominaci konzultoval s předsedou soudu Pavlem Rychetským. Suchánek u Ústavního soudu vystřídá Dagmar Lastoveckou, které před zhruba dvěma měsíci vypršelo funkční období. Podle původního prezidentova plánu ji měl nahradit šéf Městského soudu v Praze Jan Sváček. V srpnu ale jako kandidát na ústavního soudce neuspěl. ČSSD mu například vytýkala kontakty s kontroverzními osobami, třeba podnikatelem Tomášem Hrdličkou.

Čtyřicetiletý Radovan Suchánek je absolventem Právnické fakulty Univerzity Karlovy, kde od roku 2000 pracuje jako odborný asistent. V minulosti podle svého profesního životopisu působil jako poradce ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha a ministryně zdravotnictví Milady Emmerové. Letos v červnu se podílel na zastupování ČSSD u Ústavního soudu při jeho rozhodování o církevních restitucích. Škromachovi jako místopředsedovi Senátu radí i nyní. Suchánek je také koncipientem v Advokátní kanceláři Petržílek.