Sběrači funkcí? Ve sněmovně zasednou hejtmani, primátoři a děkan

Praha – Někteří nově zvolení poslanci sedí od soboty na dvou židlích zároveň. Do sněmovny se totiž dostalo pět hejtmanů, dva primátoři a šestnáct starostů. Většina zatím vyčkává, jestli obě funkce zvládnou. Zákon v tomto případě na překážku není – neslučitelné jsou pouze mandáty poslance a senátora. To je případ Tomia Okamury (Úsvit), který horní komoru opustí.

Jedny předčasné volby skončily, další se na Zlínsku chystají. Bude totiž nutné zvolit nového senátora, který nahradí lídra hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamuru. Ten se přesune ze Senátu do Poslanecké sněmovny. Doplňovací volby musí prezident vyhlásit do devadesáti dnů a nový senátor bude zvolen pouze na zbytek původního volebního období.

Hnutí Úsvit již přiznalo, že by prázdnou židli rádo obsadilo svým člověkem. „Úsvit přímé demokracie nasadí kandidáta. Vím, kdo to bude, ale to zveřejnění si necháme na zvláštní tiskovou konferenci,“ řekl Okamura České televizi.

Zatímco předseda hnutí Úsvit má jasno, některé jiné novopečené poslance čeká těžší volba. Do sněmovny se totiž dostalo například pět hejtmanů ČSSD. Už v červnu ústřední výkonný výbor strany schválil, že by se v takovém případě měli jedné z funkcí vzdát. S výběrem ale příliš nespěchají.

„Do budoucna to vyřeším podle toho, jak dopadnou jednání tady v Praze,“ říká hejtman Karlovarského kraje a nově zvolený poslanec Josef Novotný. Podobně uvažuje i jeho kolega z Kraje Vysočina Jiří Běhounek. „Považuji za rozumné a v tuto chvíli jediné možné počkat, až skončí povolební vyjednávání,“ uvedl na webu kraje.

Hejtmani Jiří Zimola, Josef Novotný a Michal Hašek
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

To hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec už teď slibuje, že z jednoho postu odejde. „Předpokládám, že to bude nejpozději do konce roku,“ upřesnil Chovanec. Přidává se k němu i hejtman z jihu Čech Jiří Zimola, který si prý „neumí představit, že by dlouhodobě zastával obě funkce“.

Po letošních volbách si bude muset mezi funkcemi vybrat i jihomoravský hejtman Michal Hašek. Kvůli časté absenci ve sněmovně v minulém volebním období jej dokonce neznámý zadavatel označil na billboardech za lenocha. Také Hašek potvrdil, že neplánuje dlouhodobě obě funkce kumulovat, jak slíbil před volbami.

Do Prahy míří po volbách více než tři desítky komunálních a krajských politiků, nejvíc z nich zastává post starostů a místostarostů. Změnu ve vedení proto mohou očekávat nejen kraje, ale i radnice. Mezi nimi i ta olomoucká – tamní primátor Martin Novotný (ODS) také nechce vykonávat obě funkce, až zahájí práci ve sněmovně.

Patří politik na univerzitu?

Sbírání funkcí se přitom netýká jen komunálních politiků. Svého dosavadního postu se nechce vzdát ani děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice a čerstvý poslanec ODS Simeon Karamazov. Už potvrdil, že hodlá zůstat na fakultě i ve sněmovně.

„Myslím, že se dají obě funkce skloubit,“ uvedl Karamazov, který nevidí v souběhu funkcí porušení apolitičnosti akademické půdy. Do konce mandátu děkana mu zbývají ještě dva roky. Jak uvedlo krajské vydání Mladé fronty DNES (MfD), rektor univerzity Miroslav Ludwig s tím nesouhlasí. Nemá však možnosti, jak děkana k odchodu z čela fakulty přimět.

„V akademických funkcích by poslanci být neměli,“ je přesvědčen rektor. A stejný názor má i jeho předchůdce Jiří Málek. „Já bych ho vyzval, aby odstoupil, tyto funkce se souběžně dělat nedají,“ řekl listu Málek.

Video Je lepší být poslancem, nebo hejtmanem?
video

Je lepší být poslancem, nebo hejtmanem?

Je lepší být poslancem, nebo hejtmanem?

30.10.2013 U

Telefonát Erika Knajfla

Jak napsala MfD, ve spojení funkcí nevidí problém ani Karamazovova strana. „My jsme o tomhle debatovali s děkanem Karamazovem ještě před volbami. Myslím, že je pro univerzitu naopak výhodou, když bude mít spojence uvnitř,“ soudí šéf pardubické ODS Jiří Janků, podle kterého by děkan-poslanec v čele univerzity spíš zvýšil její prestiž. Za narušení apolitičnosti akademické půdy to nepovažuje.