Klíčoví úředníci Bémovy éry měli s odměnami stotisícové platy

Praha – Pražský magistrát odtajnil platy dvou klíčových úředníků z éry exprimátora Pavla Béma. Bývalý šéf investic Jiří Toman bral i s odměnami průměrně 128 tisíc měsíčně, což je stejně jako místopředseda vlády. Peter Ďurica zodpovědný za zakázky dostával téměř sto tisíc. Informace přinesly dnešní Hospodářské noviny.

Podle deníku platy úředníků výrazně zvyšovaly mimořádné bonusy – Toman dostal v jednom roce 550 tisíc a Ďurica 770 tisíc korun. Toman na magistrátu řídil největší investice včetně tunelu Blanka prodraženého o deset miliard korun. Ďurica měl na starost prodej a pronájem miliardového pražského majetku, zároveň pracoval i jako zástupce ředitele úřadu.

Deník připomněl, že policejní odposlechy zachytily, jak Ďurica řeší některé obchody s podnikatelem Romanem Janouškem. Tomana pak detektivové vyslýchali po červnových prohlídkách u Janouška a lobbisty Ivo Rittiga.

Praha dosud příjmy z let 2010 a 2011 tajila. Teprve když magistrát dostal v říjnu od zastánců zveřejňování informací ocenění Zavřeno pro nejhorší úřad, radní rozhodli, že platy Tomana a Ďurici zveřejní. Podobné údaje ale magistrát dál zveřejňovat nehodlá.