Tejc: Se Sobotkou jsme se rozkmotřili, ale rebel být nechci

Praha – Bývalý předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc v Interview Daniely Drtinové odmítl, že by chtěl v řadách sociální demokracie do budoucna sehrát roli vnitrostranického rebela. Jeho rozchod s šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou, který vyvrcholil lánskou schůzkou a vnitrostranickou krizí, není podle Tejce osobní, ale názorový a sahá minimálně do letošního léta, kdy se projednávala důvěra Rusnokově vládě.

„Naše rozejití nebylo na bázi osobní, ale na bázi názorové,“ uvedl Tejc, který až do krize Nečasovy vlády patřil mezi Sobotkovy blízké spojence. „Poslední názorový rozpor, který byl velmi zásadní, byla otázka toho, zda budeme, nebo nebudeme hlasovat pro vládu pana premiéra Rusnoka. Já jsem prosazoval, abychom pro ni hlasovali a pokusili se vyvolat předčasné volby, Bohuslav Sobotka měl do poslední chvíle jiný názor. Pak ho změnil a respektoval vůli většiny, přesto nás to rozdělilo.“

Jeroným Tejc patřil do pětice sociálních demokratů, kteří v den vyhlášení výsledků předčasných voleb absolvovali tajnou schůzku u prezidenta Miloše Zemana na zámku Lánech. O den později ji následovala výzva předsednictva strany, aby Sobotka kvůli nedostatečnému volebnímu výsledku opustil předsednické křeslo. Sobotka se však odmítl podrobit  - vypukla čtrnáctidenní vnitrostranická krize, na jejímž konci Jeroným Tejc i druhý muž ČSSD Michal Hašek odešli z vedení strany.

Tejc: Kdybych neskončil dobrovolně, klub sám by mě neodvolal

Tejc se rozhodl rezignovat i na čerstvě nabytou funkci předsedy poslaneckého klubu. „Učinil jsem tak proto, abych odblokoval situaci, kdy by vztah mezi předsedou klubu a předsedou ČSSD byl natolik komplikovaný, že by situace mohla negativně dopadnout na celou stranu,“ prohlásil s tím, že na svých postojích ale nadále trvá – Sobotka podle něj odpovědnost z volebního výsledku vyvodit měl.

Zároveň se domnívá, že kdyby se na křeslo šéfa sociálnědemokratických poslanců nerozhodl rezignovat sám, klub by ho nesesadil. „Možná by tady byl pokus o odvolání, ale tak, jak jsem hovořil s kolegy, by byl zřejmě neúspěšný,“ prohlásil v rozhovoru s Danielou Drtinovou. S Romanem Sklenákem, který ho dnes ve funkci vystřídal (čtěte víc), je podle svých slov spokojený.

Tejc: Nebudu ani Tluchoř, ani Šnajdr

Tejc bude v Poslanecké sněmovně nadále působit jako řadový poslanec. Obavy, že by se mohl kvůli nucenému odchodu z výsluní stát vnitrostranickým rebelem, odmítá. „Není to tak, že bych čekal na nějakou záminku nebo na chybu,“ prohlásil. „Nikdy bych se nechtěl do role rebela dostat a dostat se do situace lidí, jako byli Petr Tluchoř nebo Marek Šnajdr,“ uvádí.

Oba zmínění exposlanci výrazně oslabili pozici občanské demokracie loni na podzim, když se slovy o porušení stranických idejí odmítali ve sněmovně podpořit zvýšení DPH. Spor byl natolik výrazný, že se hlasování o příslušném daňovém balíčku dokonce posunulo za listopadový kongres ODS, který měl vnitrostranickou rebelii vyřešit. Oba zmínění politici se nakonec vzdali svých funkcí výměnou za křesla v dozorčích radách státních podniků.

„Rozumím tomu, že pokud budeme tvořit koalici, bude program koaliční,“ říká nyní Tejc s tím, že pokud budou věcné důvody k politickým ústupkům, nebude mít důvod sociální demokracii mediálně poškozovat. Zároveň ale vedení strany vzkazuje: „Budu si přát, aby naši vyjednavači byli stejně tvrdí vůči koaličním partnerům, jako byli vůči mně a kolegům za účast na schůzce prezidenta republiky.“

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24