Tisícovka nových policistů zamíří hlavně do ghett

Praha - Ministerstvo vnitra chce příští rok navýšit počet policistů o tisíc, celkem by jich pak bylo 40.000. Většina by měla působit v regionech, kde hrozí extremismus, jako jsou sociálně vyloučené lokality a oblasti s vysokou nezaměstnaností. Posílit by se měl zejména počet okrskářů. Silnější by také měly být pěší hlídky, které mají v těchto regionech působit preventivně a také díky znalosti terénu rychle reagovat.

Policejní prezident Martin Červíček uvedl, že se jeho lidé budou příští rok věnovat nejen násilí a extremismu, ale zaměří se i na drobnou trestnou činnost. Policie podle něj posílí hlavně na základních útvarech. „Zhruba tisíc míst dáme zejména do rizikových regionů, jako je Moravskoslezský kraj, Ústecký kraj, ale i do velkých aglomerací typu Praha, střední Čechy, jižní Morava a podobně,“ dodal šéf policie. Navýšení stavu policie bude stát 800 milionů korun. 

Policisté prý také zaznamenali při některých bezpečnostních opatřeních tzv. zážitkové násilí, což je potřeba některých lidí porvat se s policií. „Budeme se muset tomuto fenoménu v příštím období věnovat,“ uvedl Červíček.

Asistenti prevence kriminality se osvědčili 

Ministr vnitra v demisi Martin Pecina se domnívá, že by resort měl pokračovat v některých rozběhnutých projektech. Je to podle něj zejména práce asistentů prevence kriminality, kteří se prý v problémových regionech osvědčili. Zatím působí ve zhruba 40 obcích a do konce roku přibudou další, například čtyři v Duchcově a dva v Českých Budějovicích. Obě města se letos potýkala s projevy extremismu, přičemž tam asistenti dosud nebyli. „V Ostravě byli jen tři asistenti, což je na 30.000 Romů samozřejmě počet naprosto nedostatečný, teď přibíráme dalších deset,“ dodal Pecina.

Asistenty si podle něj pochvalují starostové i romská komunita. Ročně stojí 13 milionů, což je prý zanedbatelný náklad, který má přitom značný efekt. „Kdybychom odečetli sociální dávky, které pobírali a teď už nepobírají, protože od nás dostávají plat, je ten rozdíl skutečně mizivý, třeba milion nebo dva. Je to pro stát absolutně efektivní opatření, které nestojí skoro nic,“ řekl ministr. Dalším projektem jsou domovníci, kteří udržují pořádek ve vchodech. 

Video Události
video

Události