Akce StB Kameny: Utekli za kopečky, ale vlastně zůstali doma

Praha – Zaprodanci, zrádci, kopečkáři: takových označení se dočkali za minulého režimu lidé, kteří se pokusili překročit státní hranice. Státní bezpečnost se s nimi ani náznakem nemazlila a k tomu, aby jim znemožnila útěk ze socialistické klece, se uchýlila i k provokacím. K nejpodlejší z nich patřila akce s názvem Kameny, tzv. falešné hranice. Lidé, kteří uvízli v této síti, nechtěně ublížili sobě, ale i mnoha svým blízkým. Jednou z obětí je i Eleonora Holešovská, jejímuž příběhu se věnoval David Vondráček z Reportérů ČT.

Nyní devadesátiletá Eleonora Holešovská je možná poslední žijící obětí hraničních her komunistických tajných služeb. Její manžel byl letcem, který za druhé světové války bojoval spolu se západními armádami. Tento „prohřešek“ mu po únoru 1948 nebyl a neměl být odpouštěn, a tak už v květnu téhož roku spolu se svou ženou vyráží do obce Tři Sekery, kde měli společně přejít hranice. Proti však byla StB se svou akcí Kameny. „Poručili nám, abychom se skrčili a nebylo nás vidět. Půjdeme přes louku, až přejdeme k hraniční závoře, tu podlezeme a budeme v Německu. My jsme neměli jinou šanci než tomu věřit. Nevěděli jsme, že je to všechno hra,“ popisuje Eleonora Holešovská cestu k údajné hranici.

Provokaci StB se věnoval i jeden díl Příběhů Železné opony: Podívejte se na video

Na hranicích už na ně čekali „Američané“ – tedy tajní policisté v převleku. „Tam byli celníci, jeden z nich v americké uniformě,“ vzpomíná. „Vyzvídal, koho známe, kdo byl laskavý a dal nám ten tip, že máme jít do Německa. Žádné jméno jsme ale neřekli,“ říká Eleonora Holešovská.

Historik Prokop TomekProkop Tomek, historik:

„Název Kameny je kvůli hraničním kamenům. Šlo tam o eliminaci těch lidí, u kterých oni předpokládali, že stojí proti režimu. Ti lidé na sebe i s pomocí dotazníků řekli, co dělali v Československu proti režimu. Dodnes mě nepřestává překvapovat, že téměř žádní z těch lidí, kteří se ocitli v té úřadovně, neodhalili, že jde o provokaci.“


Poté pro paní Holešovskou a jejího manžela přijel džíp s dalšími „Američany“. Z úřadovny StB je měl odvézt do údajného západoněmeckého uprchlického tábora. „Seděla jsem vepředu, manžel vzadu a vedle něho jeden ten jako Američan. Jeli jsme a já koukám, že nejsme v Německu – jedeme u nás, protože byly vidět nápisy těch vesnic. Dostala jsem rok, manžel dva a půl roku,“ říká. Manželé Holešovští tak byli odsouzeni za ilegální přechod hranice, kterou však nikdy nepřekročili.

Architektem a jedním z hlavních mozků akce Kameny byl Evžen Abrahamovič. Právě on převlékal komunistické tajné do amerických uniforem, a je tak zodpovědný za uvěznění manželů Holešovských i dalších obětí režimních her. V současnosti bylo Abrahamovičovi sděleno obvinění – vzhledem k jemu vysokému věku a vážnému zdravotnímu stavu by však trest měl mít především symbolickou a etickou hodnotu. „Domnívám se, že ten zájem, kterému čelí, je jediný trest, který ho na tomto světě může postihnout,“ říká publicista Luděk Navara.

Bývalá úřadovna StB v obci Tři Sekery
Zdroj: ČT24

Falešná estébácká úřadovna s pobočkou americké kontrarozvědky se nacházela v osadě Kamenec spadající pod katastr obce Tři Sekery. Starostce obce se podařilo lokalizovat bývalou hájovnu, kde si komunističtí tajní zřídili falešnou americkou úřadovnu. V místech, kde si StB zřídila výslechovou místnost, jsou nyní obytné prostory.

Existence falešných hranic na Šumavě a v Českém lese končí rokem 1951 – poté již totiž bylo absurdní předstírat, že existují hranice, které je možno volně přejít. Stavět se začaly technické zátarasy a tajných policistů v převleku již nebylo potřeba.

Video Falešná hranice
video

Falešná hranice