Babiš: Chceme ministerstvo financí, jinak do vlády nejdeme

Praha - Do cesty vznikající koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL by se mohl postavit spor o ministerstvo financí. Obsadit ho totiž chtějí jak vítězní sociální demokraté, tak potenciální koaliční partneři z hnutí ANO. Jeho předseda Andrej Babiš v rozhovoru pro MF Dnes uvedl, že do vlády ANO bez tohoto postu nepůjde. Grémium a předsednictvo ČSSD se dnes bude radit před zítřejším jednáním s hnutím. Spory mají i v oblasti daní.

Strany ještě o rozdělení ministerstev nezačaly oficiálně jednat a na obzor už vyplouvá další možná překážka. ČSSD i hnutí ANO si nárokují post šéfa státní kasy. „Rádi bychom usilovali o základní trojčlenku, která umožňuje efektivně vládnout. Tedy aby premiér, ministr financí a ministr vnitra byli nominování stejnou politickou stranou,“ uvedl pro dnešní Hospodářské noviny předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Stejný zájem ale o resort financí projevil předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který tím dokonce podmiňuje účast na vládě. „Pokud chce ČSSD ministerstvo financí, tak bude muset vládnout s někým jiným,“ řekl Babiš dnešní MF Dnes. K dosavadním tématům zítřejší plánované schůzky, jako jsou například daně nebo post předsedy dolní komory, tak přibyde ještě spor o správu státní kasy.

Podle místopředsedkyně Věry Jourové by ale hnutí ANO na postu předsedy sněmovny trvat nemuselo. „Domnívám se, že na pozicích se ta jednání nezastaví,“ řekla Jourová v Událostech, komentářích. Sociální demokraté ale na křesle předsedy sněmovny trvají. „Tohle je pozice, na které trváme. Těžko může řídit Poslaneckou sněmovnu někdo, kdo zatím ani neseděl v poslanecké lavici,“ míní místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková.

Video ANO podmiňuje svou účast ve vládě
video

ANO podmiňuje svou účast ve vládě

ANO podmiňuje svou účast ve vládě

S6 22.11.2013 6.00

Sblížení programových priorit stran