Jednání ČSSD o restitucích povede Gajdůšková, další jména i shody zatím neznámé

Praha - ČSSD vyšle jako hlavní vyjednávačku do debat o případných změnách církevních restitucí místopředsedkyni Alenu Gajdůškovou. V nejbližších dnech sociální demokraté určí další členy tzv. pracovní skupiny. Církevní restituce ale zdaleka nejsou jediným sporným tématem. Na zítřejší schůzce sociálních demokratů s ANO se budou řešit daně, registrační pokladny, majetková přiznání nebo téma druhého pilíře důchodové reformy.

Na vzniku pracovní skupiny se dohodly církve a ČSSD na úvodním jednání o možné revizi restitucí ve čtvrtek. ČSSD usiluje o snížení finančních náhrad, vyjmutí areálu Pražského hradu z restitucí a o omezení účelu, na který by měly být prostředky vyplacené církvím použity.

Zástupci církví odmítli možnost změny restitučního zákona a z něj vyplývajících smluv. Nabízejí zmírnit finanční náhrady tím, že mohou přijmout jejich část formou krátkodobých dluhopisů. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ale uvedl, že řešení s dluhopisy nepostačuje.

Sobotka taky naznačil, že pokud by se ČSSD s církvemi na úpravě restitucí neshodla, existují i jiné možnosti, jak některé aspekty restitucí změnit. Zdůraznil, že sociální demokracie bude dávat přednost dohodě. Zástupci ANO si nyní přejí, aby v případě v případě selhání dohod s ČSSD zůstali lidvoci stranou. „My máme problém se dohodnout dva, tak pokud se budeme dohadovat tři, bude to větší problém,“ přiznal Andrej Babiš. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Mezi ČSSD a ANO zatím není dohoda ani na obsazení vedení Sněmovny, které budou noví poslanci volit patrně už příští týden. Ustavující schůze dolní komory začíná v pondělí. 

Sociální demokraté i hnutí ANO chce totiž obsadit předsednický post. Debatovat se o tom bude v sobotu. Obě uskupení si nárokují taky například ministerstvo financí. Někteří sociální demokraté, kteří přicházeli na zasedání předsednictva, hovořili o kandidátovi ČSSD Janu Mládkovi jako o silném a optimálním nominantovi. Bude prý ale záležet na dalších vyjednáváních. ANO hodlá na postu ministra financí trvat. „Pokud chce ČSSD ministerstvo financí, tak bude muset vládnout s někým jiným,“ řekl Babiš MfD.

Video Sblížení programových priorit stran
video

Sblížení programových priorit stran