Lékař Barták prý zpoza mříže chystal trojitou vraždu

Praha/Liberec – Pětapadesátiletý lékař Jaroslav Barták, který si v liberecké věznici odpyká čtrnáct let za znásilňování a vydírání svých asistentek, údajně zpoza mříží připravoval minimálně trojnásobnou vraždu. S odkazem na informace od policie a justice o tom informuje deník Právo. Bartákovou obětí se měl stát bezpečnostní expert Andor Šándor, advokát Oldřich Choděra a pravoslavný kněz Eugen Freimann.

„Mohu potvrdit, že v průběhu tohoto týdne bylo zahájeno trestní stíhání pětapadesátiletého muže pro zločin vraždy ve stadiu přípravy s tím, že oběti měly být tři. V téže věci bylo také zahájeno stíhání i pro zločin vydírání ve stadiu přípravy,“ cituje Právo libereckého žalobce Radima Kadlčka s tím, že obviněn byl pouze jeden člověk, kterému nyní hrozí až výjimečný trest.

Podle informací listu se jedná právě o nechvalně známého lékaře. Šándor, Choděra i Freimann navíc potvrdili, že je kontaktovala liberecká policie a sdělila jim i Bartákovo jméno jako toho, kdo měl vraždy plánovat. Šándor také uvedl, že z vyjádření policistů vyvodil, že údajně plánovaných obětí mohlo být dokonce až šest.

Barták své tři oběti vinil z komplotu s tajnými službami

Všechny tři potenciální oběti v minulosti v rámci procesu s Jaroslavem Bartákem svědčily a rozpory s ním měly již dříve. Šándor s pražským advokátem Choděrou usilovali o jeho odchod ze Lvího klubu, druhý ze jmenovaných se navíc údajně s Bartákem soudil. Teplický kněz Freimann prý zase nechtěl přijmout do rytířského řádu sv. Konstantina a Heleny Bartákova přítele.

V reakci na jejich výpovědi u soudu Barták obviňoval jmenovanou trojici z komplotu a tvrdil, že celé jeho obvinění včetně výpovědí poškozených žen připravili spolu se zpravodajskými službami.

Místo činu? Pražská MHD

Podle Práva dostával Barták od své exmanželky do vězení balíčky a peníze, jejichž prostřednictvím se měl snažit přesvědčit propouštěné trestance, aby mu s vraždou pomohli. Plán byl takový, že najatý vrah oběť pobodá během dopravní špičky v pražské MHD, aby nebylo možné pachatele zjistit. Jeden z vytipovaných nájemných vrahů měl ovšem celý plán prozradit vězeňským dozorcům a následně i liberecké kriminálce.

„Nikdo z těch oslovených spoluvězňů neuvěřil bájné lhavosti doktora Bartáka a nemínil žádný čin vykonat,“ řekl včera zdroj Práva z justičního prostředí. Doplnil, že se u odsouzeného muže v poslední době progresivně projevuje zřejmě psychická porucha a není prý vyloučeno, že skončí v detenčním ústavu.

Hrozbu v podobě plánovaných vražd sice policejní i justiční orgány braly vážně, nicméně její reálnost údajně nebyla tak vysoká. „Nikomu se nic nestalo a nestane, vše bylo zastaveno v zárodku,“ podotkl další důvěryhodný zdroj z justice. Barták byl nakonec před nedávnem přestěhován z libereckého žaláře do nápravného ústavu ve Stráži pod Ralskem nedaleko České Lípy.

Video Jaroslav Barták plánoval vraždy
video

Jaroslav Barták plánoval vraždy