ČSSD si přeje koaliční smlouvu do 14 dnů, ANO přikyvuje

Praha - Místopředsedkyně ČSSD a členka vyjednávacího týmu strany Alena Gajdůšková vidí ve dvou týdnech dostatečný časový horizont, během něhož by mělo z trojstranných jednání s ANO 2011 a KDU-ČSL vzejít konečné znění koaliční smlouvy. Sama si ale uvědomuje, že jde pouze o představu ČSSD, šéf sociálnědemokratických poslanců Roman Sklenák nevylučuje delší lhůtu. Místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová ale považuje odhad dvou týdnů za reálný. Sklenák také konstatoval, že poslanecký klub sociálních demokratů má již kompletní vedení, poslanci nejsilnější sněmovní strany zvolili opět sedm místopředsedů.

Konečná podoba koaliční smlouvy mezi sociální demokracií, hnutím ANO a lidovci by měla být hotová do dvou týdnů, míní Gajdůšková. Zatím na návrhu koaliční dohody pracují odborníci sociální demokracie, kteří jej do konce týdne předloží vyjednávačům strany. Od příštího týdne ho budou připomínkovat zástupci ANO a KDU-ČSL. „V tomto termínu je možné koaliční smlouvu dohodnout, ale nelze vyloučit, že bude i delší,“ připustil Sklenák.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka k tomu jen zopakoval, že chce do konce roku předložit prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na jmenování vlády. Do té doby musí být koaliční dohoda hotova. O tom, že podpis finalní verze paktu nepůjde tak hladce, můžou svědčit i slova předsedy lidovců Pavla Bělobrádka o požadavku určité smluvní pojistky. Ta má zabránit, aby poslance jeho strany koaliční partneři v některých otázkách přehlasovali s pomocí dalších parlamentních stran.

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)
Zdroj: ČTK
Autor: David Taneček

Poslanecký klub ČSSD má kompletní vedení

Předsedou 50členného klubu je od minulého týdne Roman Sklenák, prvním místopředsedou Jan Hamáček. Hamáček míří do funkce předsedy sněmovny, volba vedení komory se uskuteční ve středu. Sklenáka zvolili poslanci ČSSD svým předsedou poté, co na funkci rezignoval Jeroným Tejc. Tejc byl zvolen koncem října, rozhodl se odstoupit po aféře okolo takzvané lánské schůzky.

Počet místopředsedů frakce je stejný jako v minulém volebním období. Z klubových stejně jako z jiných funkcí plynou poslancům některé benefity, hlavně vyšší platy. Počet zástupců předsedy frakcí, kteří na ně dosáhnou, je zákonem omezen; odvozuje se od počtu členů klubu. V případě ČSSD by to měli být tři zástupci.

Video Brífink po jednání poslaneckého klubu ČSSD
video

Brífink po jednání poslaneckého klubu ČSSD