Bartošek k lustracím: Nejde o Babiše, jde o princip

Praha – Místopředseda lidovců Jan Bartošek si neumí představit, že by byl lustrační zákon zrušen. „S příchodem Andreje Babiše se začalo řešit, zda je lustrační zákon přežitý, nebo ne. Pro mě je to principiální záležitost. StB nebyla nevinná organizace, aktivně podporovala totalitní režim a poškozovala lidi této země. Ta zkušenost existuje,“ uvedl v Interview Daniely Drtinové. Lustrační zákon by tak mohl být třecí plochou při vytváření nové vlády. „Pořád existují všechny varianty, i to, že budeme i opoziční strana,“ připustil Bartošek.

Místopředseda lidovců Jan Bartošek jako první za KDU-ČSL uvedl, že je pro stranu lustrační zákon nedotknutelný. Pokud by měl být zrušen, mohl by to být důvod, proč lidovci nevstoupí do vlády. „Otázka lustračního zákona nebyla v předvolebním klání diskutována, nebylo to téma. Najednou se začalo řešit, zda je lustrační zákon přežitý, nebo ne. Přijali jsme usnesení, že poslanci KDU-ČSL svým hlasování jeho zrušení nepodpoří. Je to symbol rozejití se s předchozím režimem,“ vysvětlil v Interview Daniely Drtinové.

Bohuslav Sobotka považuje lustrační zákon za překonaný. „25 let po listopadu 89 se domníváme, že lustrační zákon už splnil svou roli, a že tady pravděpodobně nejsou žádné důvody, aby platil i v příštích letech,“ uvedl lídr vítězné strany.

Bartošek: Nejde o Babiše, ale o princip

Podle lidovců však jde o principiální záležitost. „Andrej Babiš nemá osvědčení, ale mně nepřísluší hodnotit, zda ho dostane, nebo nedostane. My nepodpoříme, aby byl lustrační zákon zrušen. Bavíme se v rovině zákona, ne v rovině personální,“ dodal Bartošek. „Zda to bude podmínka strany pro vstup do koalice, nevím. Oficiální závěr musí posvětit vyšší orgány KDU-ČSL,“ uvedl.

Co na postoj lidovců říká předseda hnutí ANO Andrej Babiš?

„Nemyslím si, že hlavní problém Česka je lustrační zákon a Babiš. Pokud s tím lidovci mají problém, tak naznačují, že není možné jednat, protože naše hnutí říká, že mám být ve vládě.“


Pro zrušení lustračního zákona ve sněmovně KDU-ČSL ruce nezvedne, ale jeho obejití cestou služebního zákona, aby se předseda ANO dostal do vlády, je podle místopředsedy lidovců otázkou diskuse. Přijetí zákona o státní službě by totiž mělo povinnost lustračního osvědčení při vstupu na pozici státního úředníka vymazat. „Novela toto umožňuje, je o tom potřeba jednat,“ připustil Bartošek.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Bartošek: Nejsme lovci funkcí

KDU-ČSL má ode dneška místopředsedu sněmovny, zvolen byl Pavel Bělobrádek. Původně lidovci ale post ve vedení sněmovny nechtěli. Podle místopředsedy Bartoška se o lovení funkcí nejedná. „Není to o funkci jako takové, ale o možnosti vyjadřovat se k tomu, co se projednává. Z pohledu fungování sněmovny je tam mnoho výhod, místopředseda může kdykoliv vstupovat do diskuse,“ vysvětlil.

Bartošek: S Kalouskem problém nemáme

Bartošek uvedl, že část lidovců dnes hlasovala pro zvolení Miroslava Kalouska z TOP 09. Ten ale nakonec do vedení sněmovny neprošel a kandidovat už nebude. „Co se týče pana Kalouska, každý z našich poslanců měl svobodnou vůli. Vím, že část ho podpořila. Vyměnila se tu generace politiků a Kalousek je normální politický partner, jeho postava pro nás již není kontroverzní,“ ujistil.

V Interview Daniely Drtinové došlo i na téma církevních restitucí. Pro lidovce jsou uzavřenou záležitostí. Do nově vzniklé pracovní komise ČSSD a církví, kde chce mít svého vyjednavače taky hnutí ANO, se proto lidovci nehrnou. „Když to ČSSD projednat chce, ať to s představiteli církví dojedná. Sami za sebe nevidíme důvod proč být aktivní. Když to chce ČSSD řešit, nebudeme tomu bránit,“ uzavřel Bartošek.