Lidskoprávní organizace kritizují tři senátory za „xenofobní výroky“

Praha - Zastánci lidských práv a neziskové organizace zabývající se romskou problematikou kritizují vystoupení některých senátorů. Při středečním projednávání návrhu Evropské komise o integraci Romů podle nich zazněla urážlivá, xenofobní a rasistická tvrzení. Senátoři Jaroslav Doubrava, Pavel Lebeda nebo Jaroslav Kubera ale jakákoliv nařčení odmítají.

Senátoři se ve středu zabývali návrhem Evropské komise, jenž doporučuje členským státům, aby bojovaly s diskriminací Romů a zaváděly pro ně cílená sociální opatření. Debata se ale rázem změnila v ostrou kritiku, neboť pomoc dle etnického klíče podle senátorů odporuje ústavě. Právě to byl jeden z důvodů, proč horní komora dokument odmítla.

Například senátor Jaroslav Kubera (ODS) uvedl, že by se měla nejprve „omezit výroba dětí za účelem zisku“ sociálních dávek. „Pokud jsme nastavili takové systémy, že se vyplatí vyrábět děti za účelem zisku, tak kdo by je nevyráběl?“ řekl Kubera u senátního řečnického pultu. Že by však šlo o útok na Romy, zásadně odmítá.

Podle názoru senátora Jaroslava Doubravy (Severočeši.cz) jsou zase speciální školy „v podstatě darem Božím pro tyto děti“, neboť prý dokážou připravit Romy do života. „Romové si neuvědomují to, že dneska asi není zaměstnavatel, který by zaměstnal někoho, kdo neumí pořádně číst, kdo neumí pořádně psát,“ dodal senátor.

Video Tři senátoři pod palbou kritiky za výroky o Romech
video

Tři senátoři pod palbou kritiky za výroky o Romech

Koordinátor pro romské záležitosti ve středních Čechách Cyril Koky považuje tyto výroky za urážející a zavádějící. Podle něj jde o „typickou paušalizaci“ Romů. „Mně bude 45 let, získal jsem adekvátní vzdělání a za celou dobu jsem nepracoval jen půl roku. A takových případů znám spoustu,“ říká Koky s tím, že Romové si děti kvůli nároku na sociální dávky nepořizují.

Cyril Koky, koordinátor pro romské záležitosti:

„Můj otec pochází z deseti dětí a všechny je vychoval. Já jsem z pěti dětí a my už máme dvě, takže ta populace jde spíš dolů.“

Jaroslav Kubera (ODS), senátor:

„Přídavky poskytovat pouze do druhého dítěte, protože třetí dítě může mít jenom rodina, která je schopna mu dát dobrou výchovu, posílat ho do školy, zabezpečit ho.“


Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání nyní připravuje otevřený dopis Senátu. „Požadujeme, aby se Senát jako těleso distancoval od xenofobních, rasistických výroků, které včera na půdě Senátu zaznívaly,“ uvedla mluvčí Klára Laurenčíková. Podobné kroky zvažují i další neziskové organizace. Pokud by ale chtěl někdo senátory za jejich výroky zažalovat, nebylo by to jednoduché - chrání je totiž imunita.