Korupce přibylo, myslí si Češi. Život bez úplatků hledejte v Dánsku

Praha – Česká republika si pohoršila ve světovém měřítku vnímání korupce ve veřejném sektoru. Z loňské padesáté čtvrté příčky klesla na padesátou sedmou. Ve svém každoročním hodnocení to uvedla organizace Transparency International (TI). Z možných sta bodů má Česko jen 48. Ze zemí Evropské unie jsou na horších pozicích jen Slovensko, Itálie, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Lépe jsou na tom třeba Polsko a Maďarsko. Stejné hodnocení jako ČR má Bahrajn, Chorvatsko a Namibie. Nejméně zkorumpované jsou jako loni Dánsko a Nový Zéland.

Ve skupině 31 západoevropských států je ČR na 25. příčce společně s Chorvatskem. Ze zemí Evropské unie je na tom hůř než Česká republika jen o příčku níž Slovensko (47 bodů), Itálie a Rumunsko (po 43 bodech), Bulharsko (41) a Řecko (40). Například Polsko má v indexu vnímání korupce 60 bodů a Maďarsko 54.  

Podle zástupců české pobočky TI je hodnocení České republiky „odrazem neschopnosti dotahovat klíčová protikorupční opatření a zavést systémové změny, které by zemi konečně zařadily mezi vyspělé evropské státy“. 

„Není divu, že umístění České republiky zejména v porovnání s ostatními evropskými zeměmi není příliš lichotivé. Je to dáno neschopností dotáhnout do konce klíčová protikorupční opatření,“ uvedla Radka Pavlišová z české pobočky TI. Podle ní musí mít příští vláda v tomto směru jasně stanovené priority. „Hlavní pozornost musí být soustředěna na depolitizaci státní správy, na transparentní financování politických stran a na zákonné záruky nezávislého vyšetřování závažné korupce,“ zdůraznila.

Jan Spáčil z Transparency International: „Odpověď, jak zlepšit index vnímání korupce a situaci České republiky, je pořád stejná. Musíme přerušit kolečko, kdy politické strany mají vliv na státní správu, veřejné fondy a prostřednictvím tohoto vlivu umožňují zájmovým skupinám profitovat, nebo i parazitovat na veřejných fondech a tyto skupiny na oplátku politické strany financují.“


Na chvostu žebříčku se drží Afghánistán i Severní Korea 

Transparency v indexu hodnotí země podle míry vnímané korupce za použití stobodové stupnice, ve které hodnota 100 bodů označuje zemi téměř bez korupce. V tomto hodnocení má ČR 48 bodů, zatímco první Dánsko 91. Na druhém konci žebříčku 177 zemí skončily jako loni Afghánistán, Severní Korea a Somálsko s osmi body. Nad Českou republikou jsou v celkovém žebříčku mezi jinými Lesotho, Gruzie, Rwanda či Portoriko.    

Žebříček je sestavován na základě průzkumů, v nichž respondenti hodnotí schopnost vládních institucí potlačovat a postihovat korupci, účinnost protikorupčních opatření, rozsah korupce v různých institucích a oblastech veřejné správy, míru transparentnosti fungování institucí, míru zneužívání veřejných funkcí a veřejných prostředků. TI sestavuje index od roku 1995. ČR se v něm poprvé objevila o rok později, kdy skončila na 25. místě z 54 zemí.

Video Brífink k hodnocení České republiky v Indexu vnímání korupce 2013
video

Brífink k hodnocení České republiky v Indexu vnímání korupce 2013

Brífink k hodnocení České republiky v Indexu vnímání korupce 2013

Brífink k hodnocení České republiky v Indexu vnímání korupce 2013

Vnímání korupce v Česku