Třicet let za vraždu v Krči. Soud zmírnil doživotní trest

Praha – Vrchní soud v Praze zmírnil pětadvacetiletému Zbyňku Prokopovi trest za vraždu mladého páru, k níž došlo počátkem letošního roku v pražské Krči. Místo doživotního vězení, k němuž vraha odsoudil městský soud, si mladík odpyká za mřížemi třicet let. Musí také zaplatit pozůstalým přes dva miliony korun. Proti rozsudku se nelze odvolat.

K tragédii došlo 3. března ve studentském bytě. Zbyněk Prokop se podle své výpovědi pohádal se spolubydlícím kvůli nepořádku ve společných místnostech; mladík mu údajně nadával a strčil do něj, Prokop ho proto bodl nožem, který ležel opodál, a způsobil mu tak rozsáhlé vnitřní krvácení.

Tehdy devatenáctiletý mladík ještě odklopýtal do chodby. Z dalšího pokoje se najednou objevila jeho přítelkyně, o které prý Prokop nevěděl, že je v bytě. Zmatenou ji dostihl a svázal izolepou. Podle spisu pak přitáhl umírajícího mladíka z chodby bytu do pokoje, kde ležela svázaná dívka. Přitom vyřizoval SMS zprávy, které přicházely na telefon spolubydlícího od rodičů. Pak teprve dívku uškrtil kabelem od tiskárny. Ta údajně vše vnímala. Nakonec do těl, která svázal, řezal a píchal nožem.

Ke zmírnění trestu pomohlo i doznání 

Podle odvolacího soudu nebyly splněny všechny podmínky pro uložení nejpřísnějšího trestu. „Vrchní soud v Praze zdůrazňuje, že nechce nijak snižovat povahu a závažnost všech obžalovaným spáchaných trestných činů, nicméně pro uložení výjimečného trestu na doživotí zákon vyžaduje mimořádnou závažnost zločinu, k jehož naplnění v posuzované věci nedošlo,“ řekl předseda senátu Martin Zelenka.

Zbyněk Prokop
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Podle něho existuje řada přitěžujících okolností, ale ani ty pro uložení doživotí nestačí. Připustil však, že jde o hraniční případ, proto soud obžalovanému vyměřil trest na horní hranici zákonné sazby. „Je nezbytné uložit obžalovanému trest na samé horní hranici této vyšší trestní sazby, nikoli však trest na doživotí,“ řekl soudce. Prý také nelze opomenout Prokopovo doznání, díky kterému byli schopni kriminalisté děj popsat tak, jak se stal, a následně ho i správně právně kvalifikovat.

Podle znalců trpí Prokop poruchou osobnosti

Sám Prokop dnes před soudem sdělil, že činu lituje. „Já si myslím, že nejsem tak špatný, abych nemohl dostat ještě jednu šanci,“ snažil se přesvědčit odvolací soud ke zmírnění trestu. O krutosti doživotního trestu pro mladíka soudu psala také jeho matka. „Prosím, nenechte ho zemřít ve vězení,“ přimlouvala se za svého syna.

Podle znalců psychologů a psychiatrů je Prokop citově lhostejný vůči jiným lidem a lítost cítí jen k sobě. Trpí poruchou osobnosti, která se nedá léčit, a výhled na společenskou nápravu je mizivý, přesto však není zcela vyloučen. „Za této konstelace pak nelze dospět k přesvědčivému závěru, že není naděje, že by pachatele nebylo možno napravit trestem odnětí svobody od 20 do 30 let,“ dodal soudce.

V českých věznicích je nyní 46 lidí pravomocně odsouzených na doživotí, z toho jsou tři ženy.