Sněmovna potvrdila složení výborů, začalo projednávání rozpočtu

Praha – Poslanci potvrdili složení jednotlivých výborů ve sněmovně. Dolní komora bude mít stejně jako v minulém volebním období 18 výborů: ČSSD jako vítěz voleb zřejmě povede šest výborů, hnutí ANO má získat předsednictví v pěti výborech a komunisté ve třech. Zbylé strany pak povedou každá jeden výbor – předsedové jednotlivých výborů by měli být jasní v pátek. Výjimkou je Marek Benda z ODS, který už byl potvrzen do čela mandátového a imunitního výboru. Jan Hamáček jako šéf sněmovny pak automaticky stane v čele organizačního výboru. Večer pak rozpočtový výbor doporučil schválit v prvním čtení návrh rozpočtu na příští rok.

Kandidát na premiéra Bohuslav Sobotka (ČSSD) nesedí v žádném výboru – členové vlády totiž nemohou být zároveň členy parlamentních výborů. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš, se kterým se počítá pro post místopředsedy vlády a možná i ministra financí, se nicméně stal členem rozpočtového výboru. 

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg by se měl stát předsedou zahraničního výboru. Předseda komunistů Vojtěch Filip i šéf lidovců Pavel Bělobrádek jsou členy organizačního výboru, stejně jako Jan Hamáček (ČSSD), který je automaticky předsedou z titulu funkce předsedy sněmovny. Zatím neúspěšný kandidát na post místopředsedy sněmovny a šéf Úsvitu Tomio Okamura není v žádném výboru.

Martin Stropnický (ANO):

„Snažili jsme se, aby tady bylo alespoň o jeden výbor méně, ale narazilo to na tvrdý odpor a různé návyky letitých poslanců. Je za tím potřeba vidět nutnost saturovat různé ambice sociálních demokratů a politiku zklidnění situace ve straně.“


Z bývalých ministrů se Miroslav Kalousek (TOP 09) a Zbyněk Stanjura stali členy rozpočtového výboru a Leoš Heger (TOP 09) zdravotnického výboru. V něm, stejně jako v zemědělském, bude Petr Bendl (ODS) a podobně Jiří Pospíšil (ODS) bude členem ústavně-právního a školského výboru. Exministr školství Petr Fiala (ODS) bude pouze ve výboru pro evropské záležitosti a bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek jen ve výboru pro veřejnou správu.

Dohoda o zastoupení stran v čele výborů:

ČSSD:

 • rozpočtový - Václav Votava
 • pro sociální politiku - Jaroslav Zavadil
 • ústavně-právní - Jeroným Tejc
 • pro bezpečnost - Roman Váňa
 • pro životní prostředí - Robin Böhnisch
 • (+ organizační - nevolí se; ze zákona mu vždy předsedá šéf sněmovny)

ANO:

 • hospodářský - Ivan Pilný
 • pro zdravotnictví - Rostislav Vyzula
 • pro vědu, vzdělání, kulturu - Jiří Zlatuška
 • zemědělský - Jaroslav Faltýnek
 • volební - Martin Komárek

KSČM:

 • kontrolní - Vladimír Koníček
 • petiční - Zuzka Bebarová-Rujbrová
 • pro veřejnou správu a regionální rozvoj - Milada Halíková

KDU-ČSL: pro evropské záležitosti - Ondřej Benešík

TOP 09: zahraniční - Karel Schwarzenberg

ODS: mandátový a imunitní - Marek Benda

Úsvit přímé demokracie: pro obranu - David Kádner


První čtení rozpočtu ve sněmovně v pátek

Po skončení pátečního jednání začne po krátké přestávce třetí schůze sněmovny, která bude mít na programu pouze jeden bod: první čtení zákona o státním rozpočtu na příští rok. Strany vznikající trojkoalice se shodují na potřebě schválit rozpočet ještě před koncem roku, aby se Česko vyhnulo rozpočtovému provizoriu. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka už dřív uvedl, že závěrečné hlasování sněmovny by se mohlo uskutečnit 27. prosince, možná už zhruba o týden dřív. Jenomže TOP 09 hovoří o zpomalení schvalování rozpočtu v reakci na to, že poslanci dnes v tajné volbě nezvolili Petra Gazdíka místopředsedou dolní komory.

Už dnes projednávál základní parametry rozpočtový výbor - ten doporučil zákon v prvním čtení přijmout. Příjmy rozpočtu se mají proti letošnímu roku zvýšit o 18,5 miliardy na jeden bilion a 99,3 miliardy korun. Výdaje vzrostou o 30,5 miliardy na bilion a 211,3 miliardy korun. Schodek se pak má prohloubit o 12 miliard na 112 miliard korun. Výbor neschválil návrh exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), aby sněmovna vrátila vládě rozpočet k dopracování. Kalousek mimo jiné chtěl, aby schodek nepřesáhl 105 miliard korun.