Předvánoční čas – to je pro první dámy hlavně charita

Praha – Dnes proběhl už devátý ročník Mikulášského charitativního bazaru, který pořádá Nadace VIZE 97. V unikátním prostoru Pražské křižovatky nabízely neziskové organizace své výrobky. Návštěvníci tak mohli pořídit vánoční dárky a zároveň podpořit potřebné. První dáma Ivana Zemanová pak na Pražském hradě ocenila dlouholeté dárce krve; už minulý víkend svojí účastí zaštítila tradiční diplomatický charitativní bazar, jehož výtěžek rovněž pomáhá neziskovkám.

Myšlenku mikulášského bazaru iniciovala bývalá první dáma Dagmar Havlová. Hlavní ideou je poskytnout českým neziskovkám možnost prezentovat svoji práci pod jednou střechou, a tím také podpořit jejich vzájemný kontakt a spolupráci. „Peníze, které se vyberou, neziskovky použijí, jak aktuálně potřebují,“ vysvětlila Havlová. Pro děti byla připravena mikulášská nadílka, dorazila i řada známých osobností a akci doprovázel hudební program.

Pro Ivanu Zemanovou je letošní advent první v roli manželky prezidenta. Na Hradě ocenila celkem 25 nositelů Zlatých křížů - nejvyššího ocenění Českého červeného kříže, které dostávají mnohonásobní dárci krve. „Chtěla bych vám dodatečně poblahopřát k vašemu ocenění, k činu, kterému já říkám hrdinský, protože sem k němu nikdy nenašla odvahu,“ řekla Zemanová.

S postavou první dámy je už roky také spojen charitativní diplomatický bazar. Tuto akci pravidelně podporovala předchůdkyně Zemanové Livia Klausová. Bazar pořádají manželky zahraničních velvyslanců. Zaměstnanci ambasád se promění v prodejce a lidem nabízejí gastronomické speciality či tradiční oblečení. Každý rok se podaří vybrat několik milionů korun a nejinak tomu bylo i letos, kdy dorazily tisíce lidí. Vybrané peníze se rozdělují českým charitativním organizacím.

Video První dámy a mikulášská dobročinnost
video

První dámy a mikulášská dobročinnost