Nad revoluční léčbou schizofrenie se stahují mračna

Praha - Lékařský systém Itareps, který umí předcházet záchvatům schizofrenie, v Česku zřejmě končí. Projekt dosud fungoval výhradně ze sponzorských darů a těch už se pro příští rok nedostává. Zdravotní pojišťovny ho bez nařízení z ministerstva zdravotnictví proplácet nechtějí. Podle autorů Itarepsu se přitom jedna koruna vložená do projektu vrátí jako tři koruny uspořené za neproběhlé hospitalizace.

Itareps vymyslel a provozuje Národní ústav duševního zdraví při Karlově Univerzitě. Systém funguje jednoduše: pacienti jednou týdně vyplní dotazník a odešlou ho ve formě SMS zprávy psychiatrům do centrálního počítače. V dotazníku formou číslice hodnotí, jak se jim spí nebo jakou mají chuť k jídlu. Na základě odpovědí algoritmus i několik týdnů dopředu odhalí, že se blíží záchvat. Zhruba tisíc schizofreniků se díky Itarepsu vyhýbá dlouhodobému pobytu na psychiatrii.

Celých 8 let systém fungoval výhradně ze sponzorských darů. Roční náklady na jednoho pacienta jsou přibližně 3,5 tisíce korun. Teď ale sponzorské peníze došly; a ačkoliv ministerstvo zdravotnictví původně chtělo systém od příštího roku proplácet ze zdravotního pojištění, platnost příslušné vyhlášky nakonec odsunulo. „Resort byl osloven řadou poskytovatelů zdravotní péče i dalších organizací, které jednoznačně požadovaly odsun platnosti nového seznamu výkonů o rok,“ řekla k tomu mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Například ambulantním psychiatrům se způsob placení Itarepsu, tak jak ho do vyhlášky navrhli jeho autoři, nelíbil. Přišel jim příliš složitý.

Projektu Itareps se podrobně věnovali Reportéři ČT


Největší česká zdravotní pojišťovna VZP se rozhodla počkat na vyhlášku, do té doby Itareps proplácet nehodlá. „Využitelnost a přínosy tohoto projektu nejsou zdaleka takové, jak jeho zastánci tvrdí,“ uvedl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. Podle Filipa Španiela z Psychiatrického centra Praha je možná zakopaný pes v tom, že se jedná o telemedicínu, něco tedy dosud nezvyklého.

Itareps se alespoň prosadil v Japonsku – ze studie tamních čtyř univerzitních pracovišť vyplynulo, že program snižuje míru relapsu až o devadesát procent.

Léčba psychických poruch spolyká miliardy 

VZP dala loni za léčbu téměř 6,5 miliardy korun, podle jejího podílu na trhu tak mohlo jít ze zdravotního pojištění na léčbu psychických poruch celkem 11 miliard korun. Největší částku si vyžádala právě léčba schizofrenie, za 38.266 klientů dala VZP 1,93 miliardy, v průměru 28.500 za jednoho. Nejvíc pacientů mělo neurotické a stresové poruchy, 178.844, a náklady na jejich léčbu dosáhly téměř 594 milionů. Za léčení duševních poruch vyvolaných alkoholem a nelegálními drogami u 43.460 klientů vydala VZP skoro 562 milionů. Zdravotnictví spotřebuje za rok 290 miliard korun. 

Ambulanci psychiatra navštívilo loni téměř 580.000 Češek a Čechů, v psychiatrických lůžkových zařízeních se jich podle statistiků léčilo přes 59.000. 

Video ITAREPS - pomoc pro schizofreniky
video

ITAREPS - pomoc pro schizofreniky