Hudečkovi nejspíš podrazily nohy Blanka a Opencard

Praha – Měl být tím, kdo na post místopředsedy TOP 09 přinese nový svěží vítr. Tomáš Hudeček však i navzdory přímé podpoře předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga pohořel. Primátor hlavního města na sněmu strany žádný významný post nezískal- ze 174 odevzdaných hlasů jich obdržel 39. Podle dohadů komentátorů i jeho kolegů mu zlomila vaz kauza kolem tunelu Blanka a dohady ohledně Opencard.

Jedním z hlavních poselství politiky TOP 09 se na jejím třetím sněmu stalo heslo zaujmout a případně zapojit mladé lidi. Jedním z ideálních předobrazů takové osoby byl pro Karla Schwarzenberga zřejmě Tomáš Hudeček. Jak se ale ukázalo, byl nejspíš jediný, komu čtyřiatřicetiletý rodák z Olomouce připadal jako vhodný kandidát na jednoho z místopředsedů. „Zdá se mi, že ti ostatní o něj příliš nestojí,“ podotkla Ivana Svobodová z Respektu před volbou čtveřice řadových místopředsedů. Její slova se potvrdila a Hudeček ve volbě selhal.

Kdo je Tomáš Hudeček? 

Podle profesorky politologie Vladimíry Dvořákové se Hudeček „uvařil na nedůvěře skrz aféru tunelu Blanka nebo v kauze Opencard“. Primátor se totiž ještě před svým zvolením holedbal, že odstoupí ze své funkce, pokud bude ve druhém zmiňovaném případu obviněn. Vzápětí po svém zvolení primátorem ještě pronesl, „že obvinění nemá reálný základ, nicméně považuji za samozřejmé, že pokud státní zástupce podá obžalobu, tak ten den rezignuji.“ Tři dny po volbách do Poslanecké sněmovny však obrátil a uvedl, že v případě obvinění rezignovat nehodlá.

Politolog Petr Just se domnívá, že hlavně tato skutečnost poškodila Hudečkův mediální obraz. „Jestliže to vnímá negativně veřejnost, pak není vůbec překvapivé, že na členskou stranu a její delegáty to doléhá rovněž,“ doplnil Just.

Dvořáková navíc tvrdí, že měl Hudeček na veřejnost negativní vliv i v hádce TOP 09 a ODS, která vedla k odchodu populárního pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS). Podle profesorky je Hudečkova tvář oproti jeho předchůdci pro Pražany až příliš nevýrazná. „Myslím si, že si ten převrat spousta Pražanů neuvědomila,“ uvedla.

Řidiči si až teď díky Blance prý uvědomí, kolik dalších peněz do stavby poteče. „Nebudou moc rozumět tomu, proč se k tomu město postavilo až v tuto chvíli,“ míní Dvořáková. Konzervace tunelu a další investované peníze občané údajně vnímají negativně a situaci politického spektra v hlavním městě tato situace jenom přiostřuje.

Delegáti TOP 09 nicméně přiznávají, že s Opencard skutečně nechtějí riskovat. „Nikdo netuší, co se s ní ještě stane,“ řekl komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček. „A kdyby se stalo něco špatného, vina padne na celou stranu,“ dodal. Předseda TOP 09 podle něj považuje Hudečka za své „politické dítě“. „Když tehdy pan primátor dostal nápad, že nebude nosit primátorský řetěz, tak mu Karel Schwarzenberg rychle vysvětlil, že to nepřichází v úvahu,“ uvedl Nováček příklad. Lídrovi TOP 09 ale Hudečkův neúspěch nevadí, je prý naopak rád, že členové strany samostatně uvažují a nebojí se jít proti němu.

Video TOP 09 si zvolila své vedení
video

TOP 09 si zvolila své vedení